Slovníček pojmů: Antioxidanty

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2010

Pokud by se výrobci potravin chlubili v nápisech na svých produktech hesly typu „obsahuje polyfenoly“, asi by to mnoho lidí k nákupu příslušného zboží nepřesvědčilo. Zato pojem „antioxidant“ má o poznání lepší image. Ne že by to bylo úplně jedno a totéž, nicméně málokdo zřejmě ví, že antioxidanty zahrnují množství skupin látek, z těch známých například některé vitamíny, třísloviny a také polyfenoly. Je proto vhodné vědět, že pojem „polyfenol“ nepředstavuje negativum.

Všechny skupiny látek zahrnutých v obecném pojmu antioxidanty jsou pro zdraví prospěšné a minimálně neškodí ani v případné syntetické formě. I když… Podle posledních výzkumů dochází u některých antioxidantů při dlouho-dobém užívání v čistém stavu k takzvanému „zvratu antioxidantu“, kdy se žádoucí účinky mění v nežádoucí, prooxidační. Uvedená vlastnost byla pozorována u ß-karotenů (provitamín A), vitamínu E, vitamínu C a flavonoidů. U antioxidantů přijímaných přirozenou cestou, tedy v potravě, zatím žádný zvrat zaznamenán nebyl.
V praxi je tak žádoucí kupovat potraviny obsahující přirozené antioxidanty, které především snižují rizika srdečních a cévních chorob a rakoviny. Mezi hlavní zdroje přirozených antioxidantů patří rostliny, tedy ovoce a zelenina, zejména pak ostružiny, maliny, lékořice, rybíz, borůvky, brusinky, červené víno, čaj a káva. Poměrně bohatým zdrojem těchto látek je také bílá část kůry pomerančů a citrónů, kurkuma, šípek, česnek, meruňky, máta, tymián, rozmarýn, arašídy, kmín či hřebíček, naopak nízký obsah antioxidantů je například v angreštu, bílém vínu, cibuli či jablku – a také v ginkgo biloba (jinan dvoulaločný).
Co všechno se zahrnuje mezi antioxidanty?
 

  • skupina vitamínů A, B2, B15, C, E
  • flavonoidy (skupina látek označovaných jako vitamín P)
  • karotenoidy
  • třísloviny
  • polyfenoly
  • antioxidanty na bázi aminokyselin (taurin, glutation)
  • čisté uhlovodíky (squalen)
  • některé sloučeniny selenu, zinku, manganu, mědi, germania

Stručně se zastavíme u flavonoidů (nebo také bioflavonoidů). Jedná se zhruba o 60 látek s antioxidačními účinky, například hesperin, quercetin či rutin, které zpevňují stěny žil a snižují propustnost drobných kapilár. Konzumace potravin obsahující flavonoidy je prevencí proti zánětům žil a některým otokům, bércovým vředům a hemeroidům. Hlavním zdrojem flavonoidů je červené víno, stejně jako v případě ostatních antioxidantů, ale také prakticky veškerá zelenina a ovoce. Ovšem pozor – flavonoidy se lze i předávkovat, což může způsobit střevní potíže a v extrémním případě i otravu ledvin. Někteří jedinci jsou také na tyto látky přecitlivělí. Každopádně se nadměrná konzumace nedoporučuje v těhotenství a při kojení.
 


Přihlásit