Léčivá síla rostlin: Srdečník obecný (Leonurus cardiaca L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2006

Srdečník, který se lidově označuje jako buřina srdečník, u nás divoce roste v teplejších oblastech na loukách a rumištích nebo v příkopech. Často se i pěstuje. Je to statná, asi metr vysoká, bohatě rozvětvená trvalka. Má dekorativní listy rozeklané na pět až sedm laloků, květy mívají starorůžovu barvu. Rostlina pochází ze Sibiře, kde také objevili její léčivé účinky, díky kterým získala své jméno. U nás roste ve třech poddruzích (srdečník pravý, chlupatý a prostřední), všechny mají obsah účinných látek víceméně shodný, takže je pro léčebné účely můžeme s klidným svědomím zaměňovat.
Český i latinský název byliny neomylně napovídá, že její hlavní síla spočívá v léčbě srdečních problémů. Kvetoucí srdečníková nať je dodnes užívaným kardiotonikem, tedy léčivkou pro choroby související zejména s vysokým krevním tlakem. Čaj ze srdečníku uleví při srdeční slabosti, tiší bolest srdce a pomáhá při léčbě angíny pectoris. Snižuje tepovou frekvenci srdce a prodlužuje dobu plnění srdečních dutin krví.
Druhá účinná poloha srdečníku je zdánlivě paradoxní: má výraznou zklidňující schopnost, je dokonce třikrát až čtyřikrát účinnější než kozlík lékařský (hlavní součást valeriánských kapek). Srdečník se tedy velmi často nasazuje v případech, kdy kozlík nezabírá nebo je hůře snášen. Droga působí blahodárně na celou nervovou soustavu, používá se při srdeční neuróze, bolestech hlavy, nervozitě, zvýšené úzkosti, nebo při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením.
Léčivé účinky srdečníku pomáhají i při léčbě onemocnění štítné žlázy (ta je příčinou některých srdečních obtíží) a uplatnily se i proti zbytňování prostaty. Některé zdroje řadí srdečník i k bylinám, které ve směsích pomáhají při léčbě mírnějších forem cukrovky.
Srdečník se používá buď v podobě dvouminutového odvaru, nebo jako nálev. Vyšší účinnost vykazují lihové výtažky. Na uklidnění a posílení srdce vyzkoušejte čaj, který připravíte ze směsi pěti dílů srdečníku, čtyř dílů nati meduňky a po dvou dílech listu routy, třezalkové nati, květu hlohu a kořene kozlíku. Dvě lžíce směsi nechte louhovat dvacet minut v půllitru vody, čaj přeceďte a po třetinách vypijte během dne.

 Byliny proti pocení
Zejména v horkých letních dnech může řadu lidí sužovat nadměrné pocení a z rozkladu potu plynoucí nepříjemný zápach. Bylináři doporučují koupele v odvarech z dubové nebo vrbové kůry, ořešákového listí nebo ze smrkových výhonů, účinkují i octové výluhy z levandule, šalvěje či přesličky rolní. Vnitřně se doporučuje popíjet chladný čaj z yzopu nebo šalvěje, zejména navečer. Zajímavá je i kúra, kdy se střídavě pije čaj z brutnáku lékařského a z listů ostružiny.


Přihlásit