Léčivá síla rostlin: Violka rolní (Viola arvensis Murray)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2006

Hojně rozšířená drobná bylinka roste na loukách, pastvinách, krajích cest a připomíná zmenšenou macešku, proto ji také v některých knihách najdeme pod označením maceška polní. Barva květů přechází od žluté přes bílou k modré až modrofialové a její barevnost je značně proměnlivá; často je zaměňována za příbuznou violku trojbarevnou (v jejím květu přechází modrá až do temně fialové), což ale nevadí, protože léčivé vlastnosti obou rostlin jsou totožné. Od května do srpna se za slunných dnů po obědě sbírá kvetoucí nať bez zdřevnatělých částí. Sbíráme pouze volně rostoucí byliny, vyšlechtěné rostliny získaly na kráse, avšak ztratily léčivé schopnosti!
Violka má velmi široké spektrum účinných látek. Podporuje látkovou výměnu, zvyšuje vylučování moči, takže se za současného nasazení přísnější diety používá při očistných kúrách. Navíc zlepšuje i vstřebávání vápníku a vitaminu C. Zevně působí při špatně se hojících ekzémech a vyrážkách; tehdy je vhodné spojit aplikaci vnější ve formě obkladů a vnitřní ve formě čajů. Účinek se zvýší, vyhneme-li se masité stravě. Vnitřně dále výrazně usnadňuje vykašlávání, takže je spolu s diviznou, lípou, jitrocelem nebo yzopem součástí čajů při chorobách dýchacích cest. Kromě toho má účinek protirevmatický, pomáhá (opět zevně i vnitřně) při křečových žilách a zvyšuje prokrvení periferních vlásečnic po celém těle (např. v oční sítnici nebo v ledvinách).
Violku je vnitřně lepší podávat ve směsích, protože u přecitlivělých jedinců může vyvolat pocit zvracení, zvýšené dávky pak vyvolají nauseu zcela spolehlivě. U violky rozhodně platí rčení „všeho s mírou“.

TIP
Violková tinktura: nasekejte do lahve čerstvě kvetoucí violku. Zcela ji zalijte kvalitní bezbarvou pálenkou nebo čistým lihem a nechte čtrnáct dní louhovat. Směs čas od času protřepejte. Po dvou týdnech pečlivě přefiltrujte. Získáte tinkturu, kterou můžete zevně potírat pokožku při kožních chorobách. Pokud chcete „pročistit krev“, dejte si dvakrát denně nalačno půl hodiny před jídlem kávovou lžičku.


Přihlásit