Léčivá síla rostlin: Podběl léčivý (Tussilago farfara L.)

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2006

Jedna z prvních jarních léčivek je trvalkou, která se rychle rozrůstá ze svých výběžkatých oddenků na vlhkých jílovitých půdách, pasekách, okrajích cest od nížin až do hor. Z oddenkových pupenů vyrůstají na jaře typické žluté květní úbory, později, když rostlina odkvete, se objevují zubaté listy, ze spodu šedivě plstnaté. Sbírají se úbory (květ) a listy. Podbělový květ sbíráme na počátku kvetení. Plně otevřené květní úbory se po usušení rozpadají a droga je méně kvalitní. Sušíme co nejrychleji, umělá teplota by neměla překročit 40 °C. List sbíráme v květnu a v červnu.
Květy i listy obsahují množství slizovitých látek, takže nejznámější využití podbělu je v případě onemocnění dýchacích cest: chrání zanícené sliznice, tlumí dráždivý kašel a usnadňují vykašlávání. To ostatně naznačuje i jeho latinský název odvozený od latinského výrazu pro kašel – tussis. Podbělový list je jednou z hlavních léčivek pomocných při léčbě astmatu. Jako pomocná bylina se užívá při boji s cukrovkou. Díky velkému obsahu zinku zlepšuje využití inzulinu.
Velmi zajímavé je zevní užití podbělových listů. Ve formě takzvaného suchého zábalu působí velmi silně protirevmaticky a proti bolestem kloubů obecně. Čisté, čerstvě natrhané listy přikládáme na postižené místo ve dvou vrstvách temně zelenou stranou ke kůži a převážeme obinadlem. Necháme působit minimálně hodinu.
Spařené a jemně podrcené listy se pak doporučují na léčbu zánětů žil a špatně se hojících ran.
Přestože je podběl obecně známou léčivkou, obsahuje některé látky alkaloidní povahy, které jeho užívání činí poněkud problematickým. Jejich obsah sice sušením razantně klesá, přesto se však raději užívá
ve směsích s jinými bylinami. Samostatně užívaný by neměl být v obvyklých dávkách déle než čtyři týdny dvakrát v roce, těhotným a kojícím ženám a malým dětem pak řada odborníků doporučuje se podbělu raději vyhnout úplně.

 Bylinky na čištění krve
Na jaře se řada lidí pokouší o očistu organismu.
Čištění krve není přesný výraz, protože většinou jde o byliny, které stimulují látkovou výměnu a napomáhají tak přirozené schopnosti našeho těla k detoxikaci. Často jsou to i rostliny s močopudnými účinky, takže v průběhu očistných kúr
je nutné dodržovat pitný režim. Nejčastěji se používají tyto byliny: listy nebo natě smetanky, kopřivy, zemědýnu, jablečníku, řepíku, artyčoku, rozrazilu, čekanky, tymiánu, kořeny lopuchu, smetanky, rdesna hadího kořene.


Přihlásit