Léčivá síla rostlin: Rdesno hadí kořen (Bistorta major)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2006

Naši předci věřili, že při hadím uštknutí jim může pomoci právě tato rostlina; odtud tedy pochází její název. Na ruském venkově se v těchto případech dodnes užívá. Jeho typická růžová květenství se nejčastěji vyskytují na vlhčích podhorských a horských loukách a na březích potoků.
Na jaře nebo na podzim sbíráme oddenek, který pečlivě očistíme, případně nakrájíme na menší kousky, a sušíme při teplotách do čtyřiceti stupňů. Výjimečně se sbírá i nať na počátku kvetení. Droga má trpkou a svíravou chuť, protože obsahuje mimořádně vysoké množství (15–20 %) tříslovin, zejména taninu. Nať obsahuje i významné množství rozpustné kyseliny křemičité.
Svíravé účinky hadího kořene ho předurčují k použití jako adstringens a obstipans, tedy jako silnou a účinnou drogu protiprůjmovou. Díky širokospektrálnímu působení ničí většinu známých bakteriálních kmenů. Je účinný i při vnitřním krvácení a je výhodnou detoxikační bylinou. Vnitřně používáme jemnější nálev, zevně mnohem razantnější odvar, nejčastěji jako kloktadlo. Pro odvar se rozhodneme v případě zánětů horních cest dýchacích (např. při angíně) a zánětech v dutině ústní. Hadí kořen pomáhá dokonce i při periodontitidě, tedy při zánětu tkáně mezi kořenem zubu a stěnou zubního lůžka.
Rdesno také dosud neznámým mechanismem zlepšuje tvorbu a složení krve, může tedy být podpůrnou bylinou při některých lehčích formách leukémie a úspěšný bývá i při nedostatku červených krvinek – anémii. Pomocným prostředkem je i při léčbě cukrovky.

TIP
Trápí vás zánět žil? Vynikajícím prostředkem pro léčbu tohoto nepříjemného onemocnění je odvar z hadího kořene: 50 g rozemletého oddenku zalijeme litrem studené vody, necháme chvíli louhovat a pak velmi pomalu přivedeme k varu. Necháme projít varem a před přecezením ještě deset minut odstát. Pije se mezi jídly 3 až 5 šálků denně po dobu tří měsíců.

 Bylinky pro problémy s trávicí soustavou
anýz, bazalka, celer, dub, estragon, fenykl, heřmánek, jalovec, kontryhel, máta, proskurník, rozmarýn, řepík, saturejka, tymián, yzop, zázvor

Bylinky pomocné při cukrovce
šalvěj, fazol, ovesná sláma, rdesno hadí kořen, jestřabina, kakost, kopřiva, mrkev, borůvka, ořešák, podběl, řecké seno, nátržník, srdečník, vavřín


Přihlásit