Léčivá síla rostlin: Kostival lékařský (Symphytum officinale L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2007

Už samotný název naznačuje, že tato od raně antických dob ceněná léčivka se používala při uzdravování poraněných a zlomených kostí, ale i při onemocněních kostí a pohybového aparátu obecně. Kostival je trvalka s tlustým, bohatě větveným černým oddenkem, který je uvnitř bílý (jeden z lidových názvů rostliny je i „černý kořen“). Lodyha i listy jsou pokryty drsnými chloupky. Trubkovité květy vyrůstají v bohatých vijanech. Barva květů kostivalu je nesmírně proměnlivá podle stanoviště – typická nachová kolísá od modré k červenavé až k jemně růžové, občas dokonce k nažloutlé či bílé. Barva květů však na obsah účinných látek v oddenku nemá žádný vliv.
Kostival najdeme na světlých a dostatečně vlhkých místech, nejčastěji na březích potoků a řek a na vlhkých loukách. Kořen se sbírá na jaře před obdobím vegetace nebo pak až po jejím ukončení na podzim, když začnou žloutnout listy. Oddenek pečlivě opláchneme a sušíme umělým teplem do 45 °C. Mnohem lepších výsledků však dosáhneme při použití čerstvé suroviny. Kořen obsahuje mimořádně velké množství alantoinu, který díky spolupůsobení dalších látek je při hojení ran a pohmožděnin mnohem účinnější než uměle připravené preparáty.
Kostival se vnitřně téměř neužívá, protože existují obavy, že některé látky v něm obsažené by mohly mít škodlivé účinky (byť jejich obsah v nálevu či odvaru je velmi malý). Při vnějším užití však nejsou obavy na místě. Při poranění kostí, svalů, šlach – tedy při zlomeninách, výronech, zhmožděninách, naraženinách, natržených svalech, zánětech žil – je velmi účinný teplý kašovitý obklad z jemně rozemletého sušeného či nastrouhaného čerstvého oddenku. Drogu smícháme s horkou vodou a několika kapkami oleje nebo s vepřovým sádlem na lepkavou kaši, kterou naneseme na postižené místo, zabalíme látkou a froté ručníkem. Necháme působit několik hodin, nejlépe přes noc. Zábal se doporučuje i na potíže s namáhanými klouby (u sportovců dokonce i preventivně), při poškození páteře a plotének. Po odstranění obkladu je vhodné místo ošetřit měsíčkovou mastí. Kostivalová mast či kašovité obklady se osvědčily též u hnisavých ran nebo bércových vředů.
Kostival byl oblíbenou bylinou „první pomoci“, kterou ruští vojáci používali na všechna poranění, která jim působily válečné útrapy.

Přihlásit