Léčivá síla rostlin: Benedikt lékařský – Čubet benedikt (Cnicus benedictus L.)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2007

Až tři čtvrtě metru vysoký jednoletý bodlák v naší přírodě nenajdete. Domovem je ve Středomoří a Orientu, u nás se ale už dávno kvůli svým léčivým vlastnostem pěstuje. V červnu až červenci vykvétají na vrcholu rostliny z ostnatých úborů žluté květy. Těsně předtím než se otevřou, sbírá se nejlépe v poledne celá nať. Protože nejen květy, ale i listy jsou plné ostnů a bodlin, musí se během celého průběhu zpracování používat rukavice. Suší se rychle při teplotě až 60 °C; droga je náchylná k vlhnutí a plesnivění.
Benedikt obsahuje látky, které mají velmi silné antibakteriální a antivirové působení, některé (zejména starší) prameny uvádějí i výrazné protinádorové schopnosti. Připravuje se z něj nálev, který má silnou hořkou chuť. Nejčastěji je používán na všechny choroby zažívacího traktu: nemoci žaludku, jater, žlučníku i slinivky břišní. Celkově zlepšuje a zrychluje trávení – posiluje vylučování žluči, čímž zároveň zvyšuje chuť k jídlu, v trávicím ústrojí působí desinfekčně, potlačuje tak hnilobné procesy zejména ve střevech. Zároveň je močopudný a díky zlepšenému vylučování kyseliny močové pomáhá při revmatických chorobách. Používá se při rekonvalescenci po operacích trávicího traktu.
V mírných dávkách je neškodný a vhodný i pro starší lidi a malé děti. Běžné denní dávky se však nesmí překročit, protože pak vyvolává až dávení a neúměrně zatěžuje ledviny. Proto je vhodné přidávat ho do směsí s dalšími (tzv. hořkými) bylinami nebo ho použít v homeopatických preparátech.
Silný odvar je účinný při omývání bolestivých míst při pásovém oparu, je výborný při oplachování špatně se hojících ran, kožních zánětů a ložisek lupénky. Mattioli ho ve svém herbáři doporučuje na ta místa kůže, kde rakovinný nádor nebo silné hnisání ničí kůži i svaly pod ní.
Staré recepty pro celkové povzbuzení organismu doporučují benediktové víno nebo pivo. I když se liší v doporučení, jakou část byliny macerovat (sušený kořen, květ nebo celou nať), shodnou se v chvále příznivých účinků, které na činnost našeho trávicího ústrojí má kalíšek nápoje denně.

Přihlásit