Léčivá síla rostlin: Hloh obecný (Crataegus Laevigata)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2007

Hojně rozšířený dvoudomý keř rozkvétá na jaře záplavami bílých, poněkud však zapáchajících květů. Na podzim se zas červená svými plody – hložinkami. Sbírá se květ, byť účinné látky se v menším množství nacházejí i v plodech a mladých listech. Květovou drogu je nutné dobře usušit, protože snadno plesniví.
Hlohové květy jsou jednou z nejúčinnějších bylin na široké spektrum srdečních potíží. Působí jemně a bez nežádoucích vedlejších účinků. Proto se užívají bez rizika dlouhodobě. Nejúčinnější je lihová tinktura, ale stejně dobře poslouží i doma připravený čaj z květů. Hlohový květ posiluje a prokrvuje srdeční sval, má příznivý vliv na srdeční činnost; odstraňuje arytmii a silné bušení, rozpouští vápenaté usazeniny v cévách a tak působí protiskleroticky, snižuje krevní tlak, tlumí napětí a srdeční neurózu. Je cenným pomocníkem při angině pectoris. Je dobré vědět, že nástup účinku není okamžitý, ale že je důležité v užívání vytrvat – ke zlepšení dojde po týdnech až měsících. Výhodou je naopak to, že ho můžeme při prvních příznacích či podezřeních začít užívat preventivně!
Účinně pomáhá i při klimakterických potížích, v některých případech až překvapivě razantně! Šálek hlohového čaje (případně mírně oslazený medem) vypitý na noc výrazně zlepšuje i kvalitu spánku, zejména při pocitech úzkosti, nervozity a celkového vyčerpání.

Přihlásit