Těstoviny rychle a chutně: Těstovinový salát s fenyklem

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2007

Gnocchini trikolore: Drobné těstoviny vhodné zejména na přípravu salátů nebo jako zavářka do polévek vděčí za svůj název podobnosti s gnocchi (vyslovuje se ňoki) – tedy česky noky, které se ovšem vyrábějí z bramborového těsta. Barevné těstoviny jsou velmi oblíbené, červená barva má původ ve šťávě z červené řepy, zelená zas ve špenátu. Žlutou barvu dodává těstovinám šafrán nebo dražší kurkuma, oranžovou pak rajský protlak. Občas se můžete setkat i s černými těstovinami, které vypadají obzvlášť luxusně – a tomu odpovídá i jejich cena.

Suroviny pro 2 osoby


středně velký čerstvý fenykl
červená paprika
limeta
stroužek česneku
olivový olej
zelené olivy
sůl

Postup

  • V osolené vodě se lžící olivového oleje uvařte menší těstoviny.
  • Nakrájejte na jemné nudličky červenou papriku a fenykl.
  • Stroužek česneku prolisujte a rozetřete se solí a olivovým olejem.
  • Uvařené těstoviny slijte a ihned důkladně promíchejte s rozetřeným česnekem. Potom přidejte nakrájenou zeleninu, olivy a zakápněte šťávou z limety.
  • Salát se podává jak teplý, tak i studený.
 Fenykl
Čerstvý fenykl zatím v naší kuchyni příliš nezdomácněl, přestože je běžně k mání a není ani příliš drahý. Lze ho tepelně upravovat, ale výborně chutná i syrový. Tehdy se vyplatí vybírat menší bulvičky, které jsou křehčí, šťavnatější a neobsahují tuhá vlákna. Fenykl je alkalicky reagující zelenina bohatá na vitamín C, železo a hořčík. Povzbuzuje trávení a je mírně močopudný.

Přihlásit