Jak ochránit ježky na zahradě

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.10.2024   

Ježci před nebezpečím neutíkají, proto se nemohou vyhnout například robotickým sekačkám. Některá německá města zvažují zákaz jejich nočního provozu. Existují však také další opatření, která mohou ježkům na zahradě zachránit život, upozornila německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Robotickou sekačku zapínejte jen ve dne, protože ježci jsou aktivní zpravidla za soumraku a v noci, kdy se jí spíše připletou do cesty.

Pořiďte si rychlejší sekačku s větším výkonem, aby vás nebo sousedy nerušila po většinu dne a poradila si za tu dobu s celou plochou trávníku.

Vyberte si model s noži, které se stáhnou, když narazí na překážku. Zranění, ke kterým u ježků dochází, jsou od nich obvykle méně závažná. Sekačky s velkým pevným nožem jsou sice výkonné, ale zastavují se pomaleji a riziko zranění malých živočichů je od nich větší.

Buďte obezřetní při sekání na okrajích zahrady. V letních dnech mohou ježci spát ve vysoké trávě na klidných místech. Porost zkraťte nejdříve na přibližně 20 cm, trávu dobře prohledejte, teprve poté sekejte dále. Ochráníte nejen ježky, ale také ropuchy nebo ještěrky.

Dávejte pozor v okolí hromad listí, kompostu nebo pod živými ploty, zvláště na jaře. Ježci na takových místech často ještě hibernují a probouzejí se velmi pomalu. Porost a hromady odstraňujte opatrně a po vrstvách, ideálně až v květnu. Nebo je nechte, jak jsou, protože bývají biotopem pro všechny druhy plazů.

Rohy patří ježkům. Nechte v jednom z nich vysokou trávu. Housenky některých motýlů a můr se také živí listy vysokých keřů a stébly trávy. Ve stinných rozích se ukrývají nejen ježci, ale také hmyz nebo pavouci, kterými se živí.

Umožněte ježkům volný pohyb. Nechte v plotu mezery o velikosti 10x10 cm nebo díry se záklopkou ze dřeva či kovu. Potulní ježci se tak budou moct volně pohybovat, přicházet i odcházet.


Přihlásit