Umělou inteligenci lze použít jak k vytváření zcela nových obrázků, tak k úpravě skutečných fotografií. Princip je stejný jako u textu: uživatel zadá slovní popis a umělá inteligence podle toho vytvoří fotku na základě syntézy již existujících obrázků dostupných online, které jsou blízké uživatelovu zadání. Systémy pro generování fotek jsou poměrně složité a zatím nedokonalé, ale mají obrovský potenciál. Existují v online i offline verzích.
Umělou inteligenci lze použít také k úpravě skutečných fotografií – ke změně pozadí, vymazání nebo přidání postav apod. Mezi nejznámější aplikace patří PixelCut, Picsart AI photo editor či Canva, které mají také bezplatné verze – sice neúplné, ale dostatečné k vytváření obrázků určených na sociální sítě.
K rozeznání nepravých fotografií, které vytvořila AI, je třeba věnovat pozornost detailům. K nejčastějším chybám patří nerealistické poloha končetin, defekty na prstech nebo nehtech, nepřirozená poloha zvířat či osob, ale také proporce předmětů, nesprávné stíny nebo chybná perspektiva.
Existují aplikace a weby, které rozpoznávají obrázky vytvořené umělou inteligencí, ale v dosavadních italských testech neprokázaly dostatečnou účinnost. Proto jsou lidská pozornost a rozum zatím nejlepším způsobem, jak čelit falešným informacím, a to i vizuálním. K nejpokročilejším webům využívajícím umělou inteligenci k odhalení fotek vytvořených AI patřily v testech isitai.com a aiornot.com, které pravost zadaného obrázku odhadují v procentech. Také ale mohou chybovat, zejména pokud bylo k vytvoření fotky použito více algoritmů.
Organizace Altroconsumo uživatelům doporučuje využít vlastních pozorovacích schopností, soustředit se na perspektivu, proporce, realističnost tvarů a stínů a raději nespoléhat na software.