Nový údaj o staré ceně
Novela spotřebitelského práva z ledna 2023 přinesla povinnost zveřejnit u zlevněného výrobku vedle aktuální ceny také nejnižší cenu výrobku, za kterou daný prodejce výrobek prodával v posledních 30 dnech před poskytnutím slevy. Je třeba zdůraznit, že se jedná o cenu, za kterou prodejce výrobek skutečně prodával, nikoliv ceny doporučené výrobcem nebo jiné referenční ceny.
Slevou se přitom pro účely zákona rozumí každá informace, která vyvolává dojem snížení ceny. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí, že sleva může mít podobu konkrétní, např. „-50 %”, i obecnou, např. „akční cena” nebo „vánoční výprodej”.
Slevový guláš
Spotřebitelům však může připadat zvláštní, že se s údajem nesetkají na všech cenovkách, kde by jej čekali. Existuje totiž řada zákonných výjimek, které prodejce této povinnost zbavují. Především se údaj neuvádí u výrobků s krátkou dobou spotřeby a výrobků podléhajících rychlé zkáze. Česká obchodní inspekce upřesňuje, že se v prvním zmíněném případě jedná o výrobky označené datem použitelnosti „spotřebujte do“, např. čerstvé mléko a jogurty. Zadruhé pak jde o výrobky, které jsou určené k okamžité spotřebě, tudíž nejsou označeny ani datem použitelnosti, ani datem minimální trvanlivosti. Příkladem je čerstvé ovoce a zelenina, pečivo či maso.
Prodejci dále nemají povinnost údaj uvádět v případě zlevnění výrobku, který trpí vadou, a u vázaných slevových nabídek („2+1 zdarma“ či „sleva 20 % při nákupu 3 kusů”). Výjimka taktéž platí pro obecná marketingová tvrzení porovnávající nabídku prodejce s nabídkou konkurenčních prodejců, ale jen pokud nevyvolávají dojem slevy z ceny. Ty se vyznačují frázemi jako „nejnižší cena”, „u nás výhodně” či „naše cena”.
Právě u zmíněných porovnávacích tvrzení by spotřebitelé měli dbát zvýšené obezřetnosti. V některých řetězcích se lze setkat se situací, kdy je cenovka „naše cena“ vizuálně zaměnitelná se slevovou cenovkou, o slevu se ale nejedná. Pokud by takové cenovky ve spotřebiteli dojem slevy vyvolávaly, mohlo by se jednat o nekalou obchodní praktiku. V takovém se spotřebitelé mohou obrátit na Českou obchodní inspekci a podat podnět k šetření.
Sleva na míru?
Se slevami se může spotřebitel setkat i skrze rozličné věrnostní programy a personalizované slevy. V takových případech nemusí být údaj o nejnižší ceně výrobku uveden, pokud není jisté, kdy přesně daný spotřebitel slevu uplatní. Typické je to pro poukázky, díky kterým může spotřebitel uplatnit slevu v určitém období (např. 6 měsíců) či slevové karty umožňující sbírání bodů na budoucí nákupy.
Ze stejného důvodu se dle Ministerstva průmyslu a obchodu tato výjimka vztahuje také na slevy, které byly individuálně přizpůsobeny spotřebiteli. Pokud by tedy spotřebitel získal slevu 20 % na příští nákup, anebo měl slevu na své narozeniny či po dosažení určitého věku, údaj o nejnižší ceně výrobku u slevy uveden nebude.
Může se však stát, že určitá sleva budí dojem slevy individuálně přizpůsobené, ovšem ve skutečnosti se jedná o slevu plošnou. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí příklad: „tento víkend sleva 20 % pro členy věrnostního programu”, avšak zmínění členové tvoří většinu zákazníků prodejce. O plošnou slevu se také jedná, pokud je sleva vázaná na slevový kód, který ovšem prodejce zpřístupnil široké veřejnosti. Údaj o nejnižší ceně výrobku v obou případech uveden být musí, jinak by se prodejce dopustil porušení svých zákonných povinností.