Neprávem opomíjené luštěniny

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 5/2010

Jestli je nějaká skupina zemědělských surovin a potravin a jídel z nich vyrobených v našem jídelníčku dlouhodobě a neprávem opomíjená, pak jsou to nepochybně luštěniny. Přitom jsou to právě luštěniny, které tvoří základní alternativu k živočišným bílkovinám a které jsou tak při konzumaci potravin zdrojem těchto pro tělo potřebných látek.

Zdravotní pozitiva (a negativa) luštěnin

Kromě vysokého obsahu bílkovin mají luštěniny také značný obsah cukrů (sacharidů), což znamená, že se člověk již po konzumaci menšího množství luštěnin cítí nasycen a energeticky nabit. Role sacharidů je ale v luštěninách dvojí, podle jejich typu. Zatímco glukóza představuje nezbytný zdroj energie, oligosacharidy představují pro organismus jisté komplikace, neboť člověk nemá v zažívacím traktu potřebné enzymy, které dokážou tyto látky štěpit. Oligosacharidy tak procházejí až do tlustého střeva a způsobují plynatost, což je zřejmě jediná nepříjemná vlastnost luštěnin. Uvedené účinky je ale možné výrazně snížit až téměř paralyzovat, jak bude uvedeno později.
Jinak ale představuje konzumace luštěnin pro tělo přísun pozitivních látek a také prevenci proti řadě nemocí. Luštěniny jsou totiž mimo jiné bohatým zdrojem draslíku, vápníku, železa, vitamínů skupiny B, a pokud jsou naklíčené, tak i vitamínu C. Jako každá strava rostlinného původu obsahují značné množství vlákniny, což je vhodnou prevencí proti obezitě, protože nestravitelná vláknina vzbuzuje pocit nasycení, aniž by zvyšovala energetický příjem. Podle kanadských výsledků výzkumů je navíc konzumace luštěnin prevencí proti cukrovce druhého typu, přestože jinak strava bohatá na vlákninu riziko cukrovky obecně nesnižuje, spíše naopak.
Bílkoviny obsažené v luštěninách regulují metabolismus, zejména hladinu cukru a vody. Na druhou stranu mají luštěniny tendenci organismus částečně dehydratovat, neboť jsou močopudné. Většina luštěnin má i proto pozitivní vliv na trávicí systém, některé navíc (takzvané červené luštěniny – červené fazole a červená čočka) také na srdce.
Podle nutričních odborníků by bylo žádoucí denně konzumovat zhruba 30 až 75 gramů luštěnin.

Přihlásit