Co přinese zákaz ovocných příchutí do e-cigaret?

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.9.2024   

V souvislosti s připravovanou novelou vyhlášky Ministerstva zdravotnictví o elektronických cigaretách, která má za cíl zakázat jakékoliv příchutě kromě základní tabákové, se vyostřuje debata o dopadu vyhlášky na uživatele těchto výrobků, ale i na celkový trh s nikotinovými produkty.

Zákaz příchutí u vapingových produktů

Připravovaná novela se zaměřuje nejen na zákaz všech příchutí kromě tabákové, ale také na omezení sladidel a dalších složek běžně používaných v náplních do e-cigaret. Kromě toho plánuje upravit i vzhled těchto výrobků. Zatímco zákaz různých příchutí se v současnosti vztahuje pouze na tradiční tabákové výrobky a zahřívaný tabák, nová regulace by mohla mít širší dopad na vapingové produkty. 

Pro spotřebitele to znamená zásadní změnu, zejména pro ty, kteří využívají vapování jako méně škodlivou alternativu klasického kouření. Novela má tyto výrobky omezit především kvůli velkému zájmu mezi mladými lidmi, které často ke kouření přitahuje právě široká nabídka příchutí. Někteří experti ale varují před možností, že v důsledku této novely může narůst spotřeba klasických cigaret.

Pokud máte další otázky ohledně připravované novely, neváhejte se obrátit na naši bezplatnou spotřebitelskou poradnu nebo nás kontaktujte na tel. čísle 299 149 009.

Obavy z ekonomických dopadů

Prodejci elektronických cigaret považují navrhovaný zákaz za likvidační. Tvrdí, že by fakticky znemožnil malým a středním výrobcům e-cigaret konkurovat velkým tabákovým koncernům. Zatímco se debata o zákazu příchutí vyostřuje, od září tohoto roku vstupuje v platnost nová spotřební daň na elektronické cigarety a jejich náplně. Tato daň bude v průběhu následujících čtyř let postupně růst. Podle prodejců se jedná o další překážku pro podnikání v tomto segmentu, která může spotřebitele odradit od používání méně škodlivých alternativ ke kouření.

Zdraví je přednější

Ministerstvo zdravotnictví argumentuje, že hlavním cílem novely je ochrana zdraví dětí a mladistvých. Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z roku 2023 pravidelně užívá nikotinové výrobky více než polovina mladých ve věku 15 až 24 let, přičemž třetina z nich denně. Obliba elektronických cigaret mezi mladistvými přitom roste, zatímco zahřívaný tabák ztrácí na popularitě. Ministerstvo tvrdí, že novela vyhlášky reaguje na tento negativní trend a chce omezit přístup mladistvých k těmto výrobkům.

Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že novela vyhlášky poskytuje dostatečně dlouhé přechodné období, aby měl průmysl čas se na nové podmínky připravit. Výrobci navíc dostanou příležitost se k návrhu vyjádřit v rámci připomínkového řízení. Diskuse mezi průmyslovými zástupci, spotřebiteli a státními institucemi bude pravděpodobně pokračovat.

V otázce regulace e-cigaret se řadíme spíše k restriktivnějším státům

Zatímco některé evropské státy se rozhodly pro méně přísný přístup a umožňují prodej e-liquidů s různými příchutěmi, Česko se vydává cestou striktního zákazu. Je otázkou, zda tento přístup přinese očekávané výsledky. Zkušenosti z jiných zemí ukazují, že úplný zákaz příchutí nemusí nutně vést k výraznému snížení počtu mladých kuřáků. Naopak, může podpořit vznik černého trhu s nelegálními výrobky, které mohou být ještě nebezpečnější než produkty dostupné na legálním trhu. Spotřebitelé by v těchto ohledech měli vždy klást na první místo své zdraví a kouření se nejlépe zcela vyvarovat. 

Pokud spotřebitelé mají otázky k tomuto tématu, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

Kontakt pro média:

Lucie Korbeliusová, media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.


Přihlásit