TEST: nákup minikamery si promyslete
Vydáno: 31.5.2010
Ve srovnání s mobilními telefony vyšly lépe kapesní videokamery. Ani mobilní telefon s vysokým rozlišením nedokázal natočit lepší snímky. Nejlepší z testovaných mobilních telefonů, co do kvality videa srovnatelný s kapesní kamerou, byl Apple iPhone 3GS.
Výrazně kvalitnější videonahrávky lze pořídit při použití digitálního fotoaparátu. Jak jednoduché testované modely, tak pokročilé fotoaparáty byly hodnoceny stejně jako většina videokamer. „Kromě videa průměrné kvality pořídíte s fotoaparátem výrazně lepší fotografie než s kapesní videokamerou,“ shrnuje výsledky Václav Beneš.
Pouze dvě z devíti testovaných kapesních videokamer získaly známku „dobře“. Jedná se o modely značky Flip, které jsou bohužel na českém trhu hůře dostupné. Nabízejí je především české pobočky zahraničních internetových obchodů. Ostatní modely značek Sony, Sanyo, Kodak nebo Creative získaly o stupeň horší hodnocení, tedy „uspokojivě.“ Naprostá většina testovaných kamer neumí pořídit kvalitní snímky a záznamy natočené při nízkém osvětlení jsou prakticky nepoužitelné. Ještě hůře dopadlo hodnocení kvality zvuku jednotlivých přístrojů. Mluvené slovo je často zcela přehlušeno okolním hlukem.
Kapesní videokamera není náhradou za velkou digitální videokameru natáčející ve vysokém rozlišení. Kvalitní mobilní telefon nebo digitální fotoaparát pro pořizování videa na internet postačí.
Test kapesních videokamer vyšel v květnovém vydání časopisu TEST. Kromě testu videokamer naleznete v květnovém vydání test vysavačů, televizorů a srovnání nabídky cestovního pojištění.
Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST
Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.