Při koupi mlýnku na kávu máte na výběr z ručních a elektrických modelů, přičemž obě kategorie mají své výhody i nevýhody. V rozhodování může hrát hlavní roli množství kávy, které denně připravujete, či zda budete mlýnek využívat také na cestách.
Ruční mlýnek se hodí, pokud nepotřebujete mlít velké množství kávy v jeden moment. Ruční mlýnky jsou malé, dobře skladné a snadno je sbalíte třeba i na dovolenou. Jako mlecí mechanismus využívají mlecí kameny a oproti elektrickým mlýnkům s touto technologií jsou levnější. U ručního mlýnku je důležité, aby vám dobře seděl v ruce a pohodlně se používal. Pro někoho může být ruční mletí kávových zrnek důležitou součástí denního rituálu přípravy kávy. Jistě to má své kouzlo, ale pokud potřebujete uvařit kávu například pro hosty na rodinné oslavě, nejspíš oceníte mechanického pomocníka.
Elektrický mlýnek udělá těžkou práci za vás, a to velmi rychle. Pohodlí však může být vykoupeno vyšší pořizovací cenou či rozměrnějším přístrojem. To platí především pro mlýnky s mlecími kameny, nožové modely jsou podobně velké jako ty ruční. Elektrický mlýnek je o poznání hlučnější než ten ruční. Podle testu jsou některé modely dokonce hlučnější než průměrná elektrická sekačka na trávu, ovšem pravda je, že hluk je třeba strpět jen na krátkou chvíli.
Jak již zaznělo, elektrické mlýnky na kávu se obvykle dělí podle mechanismu mletí. Existují dva typy – s mlecími kameny a tříštivými noži.
Mlýnky s mlecími kameny
V tomto případě je mlýnek osazen dvěma kotouči, které mezi sebou drtí kávová zrna. Mohou být z různého materiálu, nejčastěji z ocele, keramiky či případně z titanu. Upravením vzdálenosti mezi kameny je možné nastavit stupeň hrubosti mletí. Například u námi testovaných modelů se počet stupňů pohyboval od 11 do 70. Je důležité, aby byl mlýnek rozložitelný – obvykle je jeden kotouč vsazený v přístroji napevno a druhý je odnímatelný, což usnadňuje čištění. Údržba je obecně oproti nožovým modelům o něco náročnější. Mlýnky s kameny jsou obvykle větší a mnohdy i podstatně dražší než ty nožové. Pořizovací cena modelů v testu sahala od jednoho do více než šesti tisíc korun.
Mlýnky s tříštivými noži
Nožové mlýnky fungují obdobně jako sekáčky – kovové čepele se velmi rychle točí a tím kávu tříští. Nelze u nich přímo zvolit úroveň hrubosti, požadovaného výsledku se dosahuje upravením délky mletí. Přístroje obvykle disponují pouze tlačítkem k zapnutí – čím déle melete, tím je káva jemnější. Stav zrnek je třeba vizuálně kontrolovat, přičemž orientační časy mletí některé návody k použití vůbec neuvádějí (jak se ukázalo v testu). Jsou relativně levné a dobře skladné, cena námi testovaných nožových mlýnků se pohybovala od 300 do 600 Kč.
Materiál mlecího ústrojí může být také jedním z faktorů při výběru mlýnku na kávu. Naprostá většina nožových mlýnků má čepele z oceli. U mlecích kamenů (v elektrických či ručních modelech) je vedle oceli v nabídce také keramika či titan. V kvalitě mletí není mezi kovem a keramikou až tak výrazný rozdíl, větší roli má odolnost a životnost.
O svůj mlýnek dobře pečujte a pravidelně jej čistěte. Jak ukázal náš test, údržba některých mlýnků vás může pořádně potrápit. Při mletí kávy vzniká statická elektřina, což vede k tomu, že se kávový prášek drží v útrobách mlýnku a špatně se odstraňuje. Kávová zrna při mletí také uvolňují oleje a ty mlecí ústrojí rovněž zanášejí. U některých modelů je součástí balení kartáček, který čištění usnadňuje. Použít však můžete například i obyčejný kartáček na zuby.