Mlýnky v testu
- 15 elektrických mlýnků na kávu
- mlýnky s mlecími kameny i tříštivými noži
- cenové rozpětí od 350 do více než 6000 Kč
- mlýnky značek Bosch, Catler, De'Longhi, Domo, Eta, Fellow, KitchenAid, Krups, Lidl/SilverCrest, Lauben, Moccamaster, Sencor, Smeg, Tchibo, Wilfa.
Veškeré testované mlýnky najdete v naší databázi.
Základem přípravy kvalitní kávy jsou dobře namletá zrna. To vyžaduje trefit vhodný stupeň hrubosti a mlít rovnoměrně. Při koupi mlýnku na kávu máte na výběr z ručních a elektrických modelů, přičemž obě kategorie mají své výhody i nevýhody. V rozhodování může hrát hlavní roli množství kávy, které denně připravujete, či zda budete mlýnek využívat také na cestách.
Nože vs. kameny
V našem testu jsme se zaměřili na elektrické mlýnky. Do výběru jsme zahrnuli modely s mlecími kameny i sekacími noži. Jde o dva odlišné mechanismy mletí. V prvním případě je mlýnek osazen dvěma keramickými, ocelovými či titanovými kotouči, které mezi sebou drtí kávová zrna. Upravením vzdálenosti mezi kameny je možné nastavit stupeň hrubosti mletí. U testovaných modelů se počet stupňů pohybuje od 11 do 70. Nožové mlýnky fungují obdobně jako sekáčky – kovové čepele se rychle točí a tím kávu tříští. Nelze u nich přímo zvolit úroveň hrubosti, požadovaného výsledku se dosahuje upravením délky mletí. Přístroje disponují pouze tlačítkem k zapnutí – čím déle melete, tím je káva jemnější. Stav zrnek je třeba vizuálně kontrolovat, přičemž orientační časy mletí některé návody k použití vůbec neuvádějí.
Mlýnky s kameny jsou obvykle větší a mnohdy i podstatně dražší než ty nožové. Do testu jsme jich zahrnuli 10 a jejich pořizovací cena sahá od jednoho do více než šesti tisíc korun. Přístrojů s noži jsme otestovali pět v cenovém rozpětí od 350 do 600 Kč.
Co také testujeme
Kávě a její přípravě se v dTestu věnujeme pravidelně a zeširoka. Již jsme pro vás otestovali:
- kávovary,
- napěňovače mléka,
- rychlovarné konvice,
- zrnkovou kávu,
- kávové kapsle,
- instantní kávu,
- kávu bez kofeinu,
- řadu dalších výrobků, které najdete zde, a potravin zde.
Mlýnky jsme podrobně otestovali
Hlavní záměr našeho testu byl jasný – zjistit, jak dobře jednotlivé mlýnky melou. Testovali jsme vždy hrubý, střední a jemný stupeň mletí. V článku si mimo jiné řekneme i to, na jakou hrubost mlít kávu pro různé způsoby přípravy.
Veškeré naše testy probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů. Laboratorní pracovníci nejprve vizuálně posoudili texturu namleté kávy vzhledem k referenčním vzorkům. Následně se prášek přesunul do speciálního přístroje se třemi síty, která zachytávala částečky o správné velikosti. Na základě množství kávy v jednotlivých sítech se vyhodnotila rovnoměrnost mletí. V potaz jsme brali i čas. Závěrem testu laboranti zhodnotili, zda je mezi jednotlivými stupni hrubosti zřetelný rozdíl a adekvátní odstupňování.
Známky za mletí kávy jsou poměrně různorodé. Zajímavé je, že pouze část přístrojů mele konzistentně kvalitně napříč jednotlivými stupni hrubosti. U některých modelů jsou znatelnější výkyvy a je patrné, že se lépe hodí pro mletí najemno (tedy na espresso), nebo naopak nahrubo (což využijete pro french press). Díky našemu testu si můžete vybrat ten nejlepší mlýnek na kávu přesně pro sebe. Místo marketingových slibů či subjektivní recenze se dozvíte podrobné informace o kvalitě výrobků a jejich přednostech i slabinách. Našim nezávislým testům se vyplatí důvěřovat.
Než se pustíte do vybírání, nezapomeňte si přečíst našeho nákupního průvodce s užitečnými tipy a radami.