Cholesterol je steroidní látka se špatnou pověstí, přesto se bez něj neobejdeme. Je součástí buněk, hormonů a žlučových kyselin a podílí se na syntéze vitaminu D. Zdravotní problémy související s cholesterolem se odvíjejí od poměru hladin „dobrého“ cholesterolu (HDL) a „špatného“ cholesterolu (LDL) v krvi. Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) přenášejí cholesterol do jater a lze je vyloučit stolicí. Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) přenášejí cholesterol z jater do jiných buněk v těle přes tepny. Při jejich nadbytku se tuk může hromadit na stěnách cév a způsobovat zdravotní problémy. Optimální je tedy mít vyšší hladinu HDL a nízkou hladinu LDL. Ze stravy pochází 20 % cholesterolu v těle, ostatních 80 % organismus vyrábí sám.
Vysoká hladina cholesterolu je obvykle způsobena genetickou predispozicí, nezdravým životním stylem nebo kombinací obou faktorů. Pomoct může dieta s menším množstvím nasycených mastných kyselin a cukru. Nahraďte nezdravé tuky zdravějšími alternativami, jako je olivový, řepkový nebo slunečnicový olej, a konzumujte je s mírou. Omezte konzumaci terciárně zpracovaných produktů. Vhodné je postupně zařadit do jídelníčku více vlákniny, jíst více ovoce a zeleniny, vybírat si celozrnné produkty a přidávat do jídel luštěniny, ořechy a semínka. Vláknina totiž pomáhá přirozeně vylučovat přebytečný cholesterol z organismu.
Hýbejte se. Fyzické cvičení a sport mohou napomoci snížit špatný cholesterol a zvýšit hladinu dobrého cholesterolu. Při pohybu se rovněž procvičují cévy a stávají se pružnějšími, což může snížit krevní tlak. Sport podporuje hubnutí, posiluje svaly a kosti, zlepšuje fyzickou kondici a celkovou pohodu. Často stačí používat místo výtahu schody, vystoupit z autobusu nebo metra o zastávku dříve, chodit pěšky, zaparkovat auto deset minut od cíle, pracovat na zahradě, hrát si s dětmi nebo vnoučaty, jezdit na kole nebo tancovat.
Kouření poškozuje cévy – stimuluje agregaci krevních destiček a zahušťuje krev, což zvyšuje riziko krevních sraženin, které mohou vést k mrtvici nebo srdečnímu infarktu. Snižuje také hladinu dobrého cholesterolu.
Máte-li vysoký cholesterol, je důležité udržovat optimální tělesnou hmotnost. Osoby s nadváhou nebo obezitou mají častěji vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo cukrovku 2. typu. Kromě BMI je pro odhad kardiovaskulárního rizika důležitá také distribuce tělesného tuku. Například lidé s přebytečným břišním tukem (ve tvaru jablka) mají vyšší kardiovaskulární riziko než ti, jejichž tělesný tuk se nachází více v bocích (ve tvaru hrušky).
Hypercholesterolémii necítíte, nemá vlastní symptomy. Lékař určí hladinu cholesterolu pomocí jednoduchého krevního testu. U dospělých se považuje za hypercholesterolémii hladina cholesterolu od 190 mg/100 ml krve výše. Samotná hladina cholesterolu však nestačí k posouzení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Je třeba vzít v potaz také životní styl, kuřácké návyky, věk, pohlaví nebo hodnoty krevního tlaku. Pokud krevní test ukáže, že máte vysoký cholesterol, ale nemáte žádné další znepokojivé symptomy a lékař neusoudí, že je třeba užívat léčiva, můžete organismu pomoct vyváženou stravou a úpravou životního stylu.