Jak na cestovní lékárničku

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.8.2024   

Příprava lékárničky na cesty má svá pravidla, ta však nejsou složitá. Čím začít a na co nezapomenout, shrnula belgická spotřebitelská organizace Test-Achats. Nabízíme vám její rady.

Jako první do cestovní lékárničky vložte všechny léky, které pravidelně užíváte. Připravte jich dostatečné množství a myslete také na recept pro případ nepředvídaných okolností. Platí to například pro prostředky k léčbě cukrovky a vysokého cholesterolu nebo léky na snížení krevního tlaku. Užíváte-li antikoncepci, nezapomeňte ji také přibalit.

Pak se zamyslete, jaké drobné zdravotní potíže mohou na dovolené nastat – úrazy, bolesti hlavy či žaludku, průjem nebo horečka. Do lékárničky patří paracetamolová analgetika, dezinfekce na rány, obklady, obvazy a náplasti, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a sluneční brýle, lék na průjem i teploměr. Cestovní lékárničku můžete doplnit o položky přizpůsobené vaší osobní situaci, typu cesty a místu, kam jedete. Mohou to být například antihistaminika, léky na kinetózu, projímadlo, lék na nevolnost a zvracení nebo na překyselení žaludku, nosní sprej, kompresní punčochy k prevenci trombózy, zklidňující mazání na bodnutí hmyzem, krém proti oparu, zklidňující nebo antiseptické oční kapky, náhradní brýle.

V závislosti na typu dovolené a vaší destinaci můžete do cestovní lékárny přidat rovněž gel k dezinfekci rukou, kortizonovou mast na kožní zánět, přípravek k dezinfekci nepitné vody, rehydratační roztok, antimalarika, antibiotika pro případ nouze (po poradě s lékařem) či léky na akutní horskou nemoc.


Přihlásit