V ČR byl nalezen netopýr se vzteklinou. Panika ale není namístě

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.8.2024   

V červenci byla u netopýra večerního z Ostravy potvrzena nákaza vzteklinou. Přenos odhaleného viru vztekliny na člověka je vzácný. Při nálezu mrtvého netopýra nebo živočicha s atypickým chováním ve však nutná opatrnost a je třeba chránit se před pokousáním, varovala Státní veterinární správa.

Vyšetření v Národní referenční laboratoři pro vzteklinu v SVÚ Praha ukázalo, že jde o variantu viru EBLV 1, která je typická pro netopýry. Riziko jejího přenosu na člověka je nízké a v ČR nebyl takový případ evidován nikdy. Na území ČR byla vzteklina u netopýra diagnostikována včetně aktuálního případu celkem šestkrát, naposledy v roce 2015 v Praze.

Příznaky nákazy se u netopýra projevují neschopností letu, nevyhledáváním úkrytu a vydáváním atypických zvuků. Zdravý netopýr se naopak člověku vyhýbá a snadno nachází cestu i ve tmě. Je proto třeba dávat pozor na netopýry, kteří působí dezorientovaně. SVS v případě nálezu poraněného, uhynulého nebo nezvykle se chovajícího netopýra doporučuje informovat krajskou veterinární správu, městskou policii nebo místní myslivecké sdružení. Postupující urbanizace může zvýšit riziko nákazy šelem, které netopýry loví, například koček. Je tedy na místě řešit každé kousnutí od zvířete.

Česko má již dvacet let status země prosté vztekliny a kvůli případu netopýří vztekliny o něj nepřijde.


Přihlásit