dTest: Čas na výměnu starého kotle

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 30.7.2024   

Od letošního 1. září začne platit zákaz využívání některých kotlů. Ideální čas na jejich výměnu je do konce srpna, jinak se domácnosti připraví o zajímavou podporu od státu. Těm, kteří kotel nevymění, naopak hrozí pokuta.

Jakých kotlů se zákaz týká?

Zákaz se týká kotlů 1. a 2. emisní třídy, nejčastěji se přitom jedná o kotle na uhlí. Tyto kotle je v současné době možné využívat již jen v rodinných či bytových domech a stavbách pro rodinnou rekreaci. V ostatních případech platí zmíněný zákaz již od září 2022. Zákaz se naopak netýká například kamen, krbových vložek či sporáků, které neslouží jako hlavní zdroj tepla pro vytápění.

Jak poznám emisní třídu svého kotle?

„Nejprve prostudujte dokumentaci, kterou jste obdrželi společně s kotlem. Jestliže jste se jí již dávno zbavili, nezoufejte. Kotel by měl být opatřen výrobním štítkem, kde se informaci rovněž dočtete,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Není-li váš kotel opatřen štítkem, pravděpodobně se bude jednat o kotel, který je třeba vyměnit.“ To stejné platí pro kotle vyrobené před rokem 2000 nebo kotle vyrobené třeba podomácku kutilem. Emisní třídu, kterou daný kotel splňuje, je rovněž možné zjistit z dokladu o kontrole technického stavu a provozu kotle. „Kontrolu je třeba provádět nejméně jednou za 3 roky, nalézt doklad o jejím provedení tak pravděpodobně bude snazším úkolem než v případě původní dokumentace dodané ke kotli,“ upozorňuje ředitelka dTestu.

Kdo zákaz vymáhá a co hrozí za jeho porušení?

Na dodržování zákazu dohlíží obecní úřady obce s rozšířenou působností, které se při jeho vymáhání budou řídit již vypracovanou metodikou Ministerstva životního prostředí. Cílem dle ministerstva údajně není pokutovat občany, nýbrž co nejrychleji dosáhnout nápravy. „Úředníci mají nejprve vyzvat k nápravě a až při nevyslyšení výzvy přistoupit k uložení pokuty ve výši až 50 tisíc korun. Úřady mají také přihlížet k tomu, že občané již podnikli kroky k výměně problematického kotle, například tím, že již požádali o dotaci či učinili závaznou objednávku na nové zařízení, ačkoliv k samotné výměně dosud nedošlo,“ sděluje Hekšová. Metodika upravuje také postup vůči sociálně slabším skupinám. U těchto skupin se má upřednostnit spíše napomenutí před pokutou či nízké pokuty při zohlednění jejich majetkových poměrů.

Mohu na výměnu kotle využít dotaci?

Při výměně starého kotle vás finančně podpoří stát, rozhodně však neotálejte, a to nejen kvůli hrozbě zmíněné pokuty. Pouze do konce srpna lze využít podporu jak ve formě takzvané kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti, tak zajímavou dotaci z programu Nová zelená úsporám, který spravuje Státní fond životního prostředí. „Dobrá zpráva je, že dotace je nároková, tudíž ji obdrží každý, kdo splní předepsané podmínky. Nutné je ale počítat s jistou spoluúčastí při realizaci výměny. Ta může u nízkopříjmových domácností činit pouze 5 % z celkových nákladů, v ostatních případech můžete počítat se stále zajímavou 50% dotací,“ vysvětluje ředitelka dTestu a uzavírá: „Jestliže o dotaci nestihnete požádat do konce srpna, ani poté vás stát nenechá zcela na holičkách. I od září se při výměně kotle můžete spolehnout na státní podporu jen v méně zajímavé podobě. Dotace se nejen významně sníží, ale nadále můžete žádat pouze v programu Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám light, kotlíkové dotace končí“.

Kontakt pro média:
Lucie Korbeliusová
media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.


 

Přihlásit