Vysavače v testu
- 31 nově otestovaných tyčových vysavačů
- akumulátorové bezsáčkové modely
- cenové rozpětí 3000 až 20 000 Kč
- vysavače Dyson, Rowenta, Miele, Samsung, Hoover, Bosch, Eta, Sencor, Electrolux, Philips, Kärcher, Lidl/Silvercrest, Niceboy, Tristar, Princess
Další testované vysavače najdete v naší databázi.
Po testu klasických sáčkových a bezsáčkových vysavačů vám přinášíme nové výsledky jejich tyčových příbuzných. I v tomto případě jsme nové modely testovali podle aktualizovaného testovacího programu. Pokud vybíráte nového pomocníka do domácnosti, náš test tyčových vysavačů vám s nákupem pomůže. Z výsledků se dozvíte, jak si jednotlivé modely vedly v praxi, zda jsou všechny vysavače stejně výkonné a jaké mají slabiny. Výběrem toho správného modelu si ušetříte starosti i peníze.
Tyčový vysavač by ve svém principu měl sloužit jako doplněk ke klasickému luxu. Jde o bezsáčkový přístroj poháněný akumulátorem a jeho provoz je tedy omezený výdrží baterie. Hodí se spíš na rychlý úklid či zlikvidování konkrétních nečistot na menší ploše. Je dobře skladovatelný a práci s ním zahájíte během chvilky. Zároveň díky absenci kabelu a obratnější manévrovatelnosti pomůže s vysáváním hůře dostupných míst, například schodů. Snadno jej lze transformovat na menší ruční vysavač k čištění jiných povrchů, než jsou samotné podlahy.
K pochvale i k vzteku
Technologie se stále vyvíjejí, a to i v případě tyčových vysavačů. Zatímco sací výkon přístrojů testovaných před třemi lety se pohyboval od necelých pěti po 97 wattů, aktuálně je to 13 až 300 wattů. Je zde patrný pokrok, ale zároveň také prohloubení rozdílů mezi jednotlivými tyčovými vysavači. Naši pravidelní čtenáři však dobře vědí, že vysoký sací výkon není vždy zárukou kvality vysávání.
Výrobci jsou ohledně tyčových vysavačů ambiciózní a slibují převratné výkony i dlouhou výdrž (ale neradi zmiňují za jakých podmínek). Výsledky našeho testu jim dávají za pravdu jen částečně. Mezi tyčovými vysavači lze skutečně najít kvalitní a účinné pomocníky, stejně tak ale můžete narazit na slabé, až skoro nepoužitelné modely.
Cenové rozpětí otestovaných vysavačů je výrazné. Nejlevnější tyčový vysavač pořídíte za tři tisíce, nejdražší za více než 20 tisíc korun. U tyčových vysavačů naše testy opakovaně ukazují, že za kvalitu je v tomto případě potřeba připlatit. Na konci tabulky se pravidelně umisťují levnější výrobky, přičemž rozdíly ve výkonech jsou značné.
Co také testujeme
Pomocníkům pro úklid domácnosti se v dTestu věnujeme pravidelně. Již jsme pro vás otestovali:
- sáčkové i bezsáčkové podlahové vysavače,
- robotické vysavače,
- vysokotlaké čističe,
- parní podlahové čističe,
- řadu dalších výrobků, které najdete zde.
Tyčové vysavače pečlivě prověřujeme
Veškeré naše testy probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů. Hlavní roli v testu měly praktické zkoušky vysávání. Odborníci vysávali prach z koberců, hladkých tvrdých podlah, z mezer a spár i z rohů místnosti. Rovněž se odstraňovaly chlupy z koberců či drobky z keramické dlažby. Vysávalo se vždy na maximální výkon. Laboratoř pro nás také měřila účinnost filtrace prachu, hlučnost a spotřebu elektřiny. Všechny vysavače byly posouzeny z hlediska snadnosti obsluhy.
Našim nezávislým testům se vyplatí důvěřovat. Místo subjektivní recenze a marketingových frází se dozvíte reálná data a podrobné informace o kvalitě vysavačů a jejich skutečných výkonech, přednostech i slabinách. V testu jsme narazili na řadu nemalých rozdílů mezi jednotlivými modely, a to nejen v hlavní zkoušce vysávání.
Než se pustíte do vybírání, nezapomeňte si přečíst našeho nákupního průvodce s užitečnými tipy a radami.