Jakákoliv past na vosy si neporadí s tisíci hmyzími jedinci, kteří přebývají v nedalekém vosím hnízdě. Hnízdo vypadá jako větší papírová koule a bývá na nenápadných místech – na stromě, v zahradní kůlně, na půdě, v díře zahradní zdi. Nepokoušejte se jej zničit sami, a pokud skutečně není zbytí a odstranění hnízda je nutné, požádejte o pomoc odborníky, například hasiče nebo odborníky na dezinsekci.
Nepokoušejte se vosy zabíjet, protože jsou rychlejší než vy, pouze je rozdráždíte a budou agresivní. Jde navíc o užitečný hmyz, který krmí své larvy mouchami a komáry. Zachovejte proto chladnou hlavu. Vosy nejsou útočné samy o sobě, proto k ochraně před jejich bodnutím stačí dodržovat několik pravidel. Zůstaňte v klidu. Vosa útočí pouze v případě, že se cítí ohrožena. Nehýbejte se prudce a neutíkejte, vosy vnímají rychlé pohyby lépe než pomalé. Pokud na vás sedla vosa, jemně ji odfoukněte. Nechoďte v trávě bosi. Zakrývejte jídlo, zejména sladké, aby se vám z něj vosa nedostala do úst nebo krku. Jídelní odpad vyhazujte ihned do koše s těsnicím víkem. Zavírejte dveře nebo používejte sítě proti hmyzu, aby se vosy nedostaly do interiéru. Máte-li na zahradě hnízdo, používejte oblečení, které co nejvíce zahaluje tělo. Nepoužívejte sladce vonící deodoranty a parfémy, neznámé vůně mohou vosy provokovat. Jejich agresi může vyvolat také pestré oblečení.
Při vosím bodnutí se do těla dostává toxická látka, která způsobí otok provázený pocitem horka, bolestí a svěděním. Tyto příznaky brzy vymizí. Jde-li o vícenásobné nebo opakované pobodání, vnikne do organismu více toxické látky a reakce je úměrná jejímu množství. Pokud vás vosa dříve v sezoně již bodla, další píchnutí může mít závažnější následky, protože máte vytvořené protilátky a organismus se brání vehementněji. Může dojít k horečce, únavě, zácpě nebo průjmu, bolestem hlavy či poklesu krevního tlaku.
Nebezpečné je vosí bodnutí zejména pro alergiky, které může ohrozit na životě. Vhodnou obranou je imunoterapie, která snižuje citlivost a probíhá pod lékařským dozorem. Osoby alergické na hmyzí bodnutí u sebe musí nosit speciální pohotovostní balíček první pomoci.
Při bodnutí jakýmkoliv hmyzem co nejrychleji odstraňte žihadlo uvízlé v pokožce – jemně jej odškrábněte nehtem. Je-li bodnutí v oblasti rukou, ihned si sundejte prsteny a náramky, aby nebránily krevnímu oběhu při otoku. Očistěte místo bodnutí mýdlem a vodou. Postižené místo vydezinfikujte. Vyvarujte se podráždění teplou koupelí, make-upem nebo vlněným oblečením. Postižené místo chlaďte po dobu až 20 minut. Neškrabte se – neuleví se vám a můžete vytvořit ranku, která by se mohla zanítit. Při bodnutí v ústech začněte ihned cucat kostku ledu nebo chlaďte ústa studenou vodou. Neprodleně navštivte lékaře.
Závažné reakce, jako je silný otok, potíže s dýcháním, náhlý pokles krevního tlaku nebo závratě, mohou být příznaky alergické reakce. Okamžitě zavolejte záchranku. Použijte adrenalinový autoinjektor, pokud jej máte po ruce – pečlivě si předtím přečtěte pokyny. I poté vás ovšem musí ošetřit lékař. Nepokoušejte se dostat na pohotovost sami.
Více informací najdete na Národním zdravotnickém informačním portálu.