Legální šňupací prášek populární mezi teenagery napodobuje kokain

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.7.2024   

Šňupací energetický prášek Sniffy způsobem užívání velmi připomíná kokain. Francouzské ministerstvo zdravotnictví požádalo o jeho stažení z trhu. Komu je výrobek určen, jaká jsou nebezpečí, která přináší, zjišťovala italská spotřebitelská organizace Altroconsumo.

Sniffy je bílý prášek s různými příchutěmi, který lze vdechovat nosem za pomoci brčka, ale také cucat nebo polykat. Slibuje okamžité dodání energie. Ve Francii jej lze koupit jako doplněk stravy online nebo v některých obchodech. Po zveřejnění problému výrobce změnil původně uváděné užívání brčkem do nosu, evokující kokain a bagatelizující tím rizika jeho užívání, na doporučení k užívání ústy po rozpuštění ve vodě nebo vložením pod jazyk.

Produkt obsahuje legální aminokyseliny a stimulanty (kofein, taurin, kreatin, L-arginin, L-citrulin, β-alanin a maltodextrin). Problematická je forma (bílý prášek) a způsob užívání (původně propagované šňupání brčkem). Nabízí „okamžitý příliv energie“, jaký může poskytovat také povzbuzující droga. Propagace a reklama doplňku je nejednoznačná a nebezpečně bagatelizuje rituály spojené s narkotiky. Oblíbené příchutě jsou lákavé pro mladé lidi a mohly by je přimět časem přejít na kokain.

Počátkem letošního června proto francouzská vláda  požádala EU o pozastavení prodeje Sniffy na 1 rok s odvoláním na článek L.521-17 spotřebitelské legislativy. Mezi uvedenými důvody jsou rizika vyplývající z prodeje výrobků ve formě inhalačního prášku, které silně napodobují ilegální kokain úpravou, celkovým vzhledem, specifickými způsoby konzumace a propagovanými účinky. Argumentem jsou rovněž zdravotní rizika vyplývající z vdechování přítomných látek, které mohou při opakovaném použití poškodit nosní epitel, oslabit dýchací cesty, vést ke krvácení nebo infekci dutin, dokonce k prasknutí nosní přepážky. Sdílení brčka nebo dalšího inhalačního zařízení zvyšuje riziko přenosu infekčních onemocnění.

Podle informací na internetových stránkách Sniffyfrance.fr výrobek povzbuzuje, udržuje bdělost a zvyšuje soustředění při sportovních aktivitách, únavě, práci a učení, zlepšuje odolnost a je velmi vhodný na volnočasové a prázdninové aktivity. Sniffy doporučuje řada influencerů a podle médií si jej oblíbila francouzská mládež. Obsahu kreatinu nebo kofeinu a častá kombinace s konzumací alkoholu jej ovšem činí nevhodným pro děti.

Na českém internetu lze bílé šňupací prášky s obsahem kofeinu, taurinu a dalších látek koupit například pod názvy Wildkraut Energy Sniff, WP Sniff nebo K-Sniffer.


Přihlásit