TEST: tisková zpráva Apple iPad

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 11.5.2010   

Elektronické čtečky knih, zvané e-booky, se rychle dostávají do obecného povědomí. Novinkou, od níž si mnozí slibují revoluci v používání těchto přístrojů, je iPad od společnosti Apple. I když se u nás teprve začne prodávat, je mu věnována velká mediální pozornost. Časopis TEST otestoval nový Apple iPad. Výsledky testu jsou volně přístupné na www.dtest.cz.
Tato elektronická čtečka knih se prezentuje jako lifestylový výrobek pro surfování po webu, organizování schůzek, čtení a psaní emailů, správu kontaktů, prohlížení fotografií a videí, poslouchání hudby a mnoho dalších věcí.Ovládání iPadu je jako u ostatních přístrojů Apple velmi pohodlné a intuitivní. Oproti iPhonu nebo iPodu má iPad 12 nových nebo upravených aplikací, například e-mailový klient, fotogalerii, mapy, poznámky a youtube.

Pojetí iPadu je přesvědčivé. Všechny aplikace jsou dobře integrované, tak jako u ostatních výrobků Apple. Virtuální klávesnice reaguje rychle a pro psaní krátkých textů poslouží dobře. Všechny aplikace se spouštějí extrémně rychle a videa se přehrávají plynule.

iPad nemá ani fotoaparát ani webkameru. Není podporován multitasking, nelze tedy pracovat najednou s několika aplikacemi. To vede k omezení použitelnosti iPadu. Lesklý displej někdy zrcadlí a přístroj je nutné natáčet, aby na displej bylo vidět. Největším nedostatkem je absence konektorů. „iPad postrádá dokonce i USB nebo HDMI konektor, což značně ztěžuje přenos dat,“ komentuje výsledky testu Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Spojení s počítačem je možné pouze za použití programu iTunes.

Jako e-book, elektronická čtečka knih, je iPad atraktivním, nikoli však dokonalým řešením. Poskytuje zdroje přesahující potřeby čtení knih. Nelze jej brát jako náhradu netbooku, protože slouží jen k prohlížení médií, nikoli k jejich vytváření. Jelikož nemá funkce mobilního telefonu, není ani konkurencí pro chytré telefony jako iPhone.

Kompletní test iPadu včetně výčtu technických údajů je volně k dispozici na www.dtest.cz

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit