Jak odstranit skvrny od opalováku na oblečení

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.7.2024   

Opalovací přípravky bývají mastné a mohou na oblečení zanechat skvrny. Nabízíme vám rady belgických kolegů z organizace Test-Achats, jak se takového znečištění zbavit a čeho se vyvarovat.

Kosmetické prostředky k ochraně pleti před slunečním zářením nebo k podpoře rovnoměrného opálení mají komplexní složení. Kromě tuků obsahují například chemické opalovací přísady, ochranné filtry, fixátory či barviva. Proto mohou být následné skvrny na plavkách, oblečení nebo osuškách těžko odstranitelné. Roli hraje také působení slunce a tepla, na které různé látky reagují.

Pro odstranění znečištění opalovacím prostředkem je klíčová rychlost – nedovolte skvrně, aby se vsákla do látky a zaschla. Před vypráním použijte k ošetření skvrn odmašťovač nebo prostředek na mytí nádobí. Nenamáčejte oblečení do roztoků obsahujících bělidla, protože jej tím můžete poškodit. Perte při správné teplotě – nejvhodnější je prací program s 40° C. Při teplotě 60 °C nebo vyšší se skvrna naopak na látce zafixuje a může dojít také k dalším nežádoucím chemickým reakcím. Nízké teploty sice ochrání jemné tkaniny, ale nevyperou skvrny. Použijte vhodný čisticí prostředek na skvrny nebo prací prostředek, řiďte se návodem k použití a doporučením výrobce.


Přihlásit