Čím se řídit při výběru špuntů do uší

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.7.2024   

Špunty do uší chrání sluch, snižují stres a zlepšují soustředění. Lze je použít na hudebním festivalu, při plavání nebo při práci. Nabízíme vám rady belgické organizace Test-Achats, jak vybrat správný výrobek.

Odborníci doporučují chránit sluch při dlouhodobějším vystavení hluku přes 80 dB. Za touto hranicí se riziko zvyšuje, a čím déle je člověk hluku vystaven, tím větší je nebezpečí poškození sluchu. Bezpečná doba při 80 dB je zhruba 8 hodin, každé další 3 dB ji o polovinu zkracují. Pravidelné nošení špuntů do uší v hlučném prostředí může pomoci předejít problémům.

Plavecké špunty brání vniknutí vody od uší. Špunty určené k poslechu hlasité hudby, například na hudebních festivalech, rovnoměrně a konzistentně snižují úroveň zvuku různých frekvencí, aniž by zkreslovaly jeho kvalitu. Speciální špunty do uší pro cestování letadlem mohou zmírnit nepříjemné pocity při změnách tlaku při vzletu a přistání. Škála provedení je velmi rozmanitá a lze si vybrat podle účelu i osobních preferencí.

Špunty z měkké houbovité pěny jsou levné a účinně snižují hluk pronikající do zvukovodu. Vyrábí se pro jednorázové použití. Silikonové špunty do uší jsou z měkkého silikonu, který se přizpůsobí tvaru zvukovodu, a jsou určené k opakovanému použití, vyznačují se vodotěsností a často se dodávají s přepravním pouzdrem. Voskové špunty jsou z měkkého vosku, který lze vytvarovat podle ucha, dobře těsní a lze je používat opakovaně.

Při nákupu špuntů do uší zvažujte účel, ke kterému je chcete použít, snadnost nasazování i vlastní zkušenosti. Jednorázové špunty jsou sice většinou levné, ale opakovaně použitelné nebo na zakázku vyrobené špunty do uší mohou být i přes vyšší počáteční náklady výhodnější z dlouhodobého hlediska. V závislosti na preferencích a potřebách lze zakoupit špunty do uší se speciálními vlastnostmi, jako je aktivní potlačení hluku, ventilace, regulace tlaku (pro létání nebo potápění) nebo připojená šňůrka, která brání ztrátě. Existují špunty s vyměnitelnými filtry, které snižují hladinu hluku při zachování kvality zvuku a umožňují hovor, například na společenských akcích. Ideální špunty do uší jsou účinné, snadno přiléhají ke stěnám zvukovodu, nevypadávají během polykání, žvýkání nebo zívání a jsou pohodlné. Pro řadu spotřebitelů je důležité, aby byly špunty nenápadné.

SNR (Single Number Rating) je evropská norma účinnosti ochrany sluchu a stanovuje se podle standardizovaných metod ISO 4869. Hodnota SNR na obalu udává průměrné množství decibelů, o které špunty snižují hluk pronikající do ucha, jsou-li správně nasazené. Vyšší hodnota znamená vyšší ochranu.

Tým Test-Achats testoval 10 modelů špuntů do uší určených k tlumení zvuku na hudebních festivalech.  Provedl akustická měření a poslechové testy, tedy objektivní laboratorní analýzu i subjektivní zážitkové zkoušení. Nejlepších výsledků dosáhl výrobek Sennheiser Soundprotex, který snižoval velmi vyváženým způsobem hlasitost hudby na vysokých, středních i nízkých frekvencích, byl ovšem méně vhodný při extrémním hluku. Jako nejvýhodnější koupě byly vyhodnoceny špunty Kruidvat Music, které poměrně dobře tlumily nízké i vysoké frekvence a byly více než pětkrát levnější než vítěz testu.


Přihlásit