Repelent pro děti vybírejte podle složení

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.7.2024   

Repelenty pro děti jsou často založeny na éterických olejích, které nejsou dostatečně účinné a někdy obsahují dokonce alergeny.

Spotřebitelská organizace Altroconsumo analyzovala složení 91 repelentů proti komárům v různém provedení včetně přípravků pro děti. Podle ní je při nákupu užitečné sledovat detaily složení, tedy jak konkrétní složky, tak jejich koncentraci.

Podle týmu se nelze spolehnout na označení „děti“, „baby“, „junior“ nebo „pro děti“, protože nejsou nijak regulována a výrobci je používají dle vlastního uvážení. Test ukázal, že některé přípravky určené pro děti jsou pro děti nevhodné, protože obsahují látku DEET nebo vysoké koncentrace účinných látek, jejichž použití na jemnou pokožku se nedoporučuje. Produkty zařazené do kategorie repelentů pro děti se často vyrábějí na bázi esenciálních olejů, které hmyz neodpuzují a mohou obsahovat alergenní vonné látky, nevhodné do dětské bezoplachové kosmetiky. Pro děti do 2 let by se neměl používat repelent vůbec, měly by být chráněny před hmyzem mechanickým způsobem. U dětí od dvou let jsou přijatelné přípravky na bázi citrodiolu, citrepelu nebo icaridinu s nízkou koncentrací.

Při výběru repelentu zvažujte také další okolnosti. Nejúčinnější repelentní složkou je látka DEET, která je však agresivní a nedoporučuje se u dětí a osob s jemnou nebo citlivou pokožkou. Látky icaridin a ir3535 jsou méně účinné, ale šetrnější. Citrodiol a citrepel jsou jedinými účinnými látkami rostlinného původu, ovšem s ještě slabším efektem. Obsah 5 % hlavní účinné látky značí slabou ochranu (obvykle do 1 h), 5–15 % přijatelnou ochranu (v průměru 1–3 h) vhodnou i pro děti do 2 let, 15–30 % silnou ochranu (5 hodin), vhodnou v omezené míře pro děti od 3 let.

Při cestách do zemí tropického pásma je vzhledem k riziku nemocí přenášených komáry nutná silná nebo velmi silná ochrana a doporučuje se používat repelenty s 30 % DEET nebo více, které jsou pro děti nevhodné. Forma repelentu rovněž vypovídá o jeho účinnosti. Sprej v tlakové nádobě a mechanický sprej bývá účinnější a pohodlnější, alternativou jsou vlhčené repelentní ubrousky. Repelentní mléka, krémy, kuličkové aplikátory nebo tyčinky jsou méně účinné a jejich použití je nepohodlnější. Chemické repelenty s biocidními látkami musí být schváleny pro použití Ministerstvem zdravotnictví.


Přihlásit