EU zavede vysoká cla na elektroauta z Číny

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.6.2024   

Cla EU na čínská elektrická auta mají vést k lepším konkurenčním podmínkám na evropském trhu a dostupnější elektromobilitě pro spotřebitele, musí však být doplněna dalšími kroky.

Čína poskytuje tamějším automobilkám dotace a výrobci automobilů v EU jsou tak na zdejším trhu výrazně znevýhodněni. Přitom jde o životně důležité odvětví pro evropskou ekonomiku. Evropská komise proto uvalila až 38% clo na dovoz čínských elektromobilů do EU. Podle Evropské spotřebitelské organizace BEUC jde o legitimní krok ve snaze obnovit konkurenční rovnováhu konkurence na trhu. Ten musí být ještě doplněn opatřeními na unijní úrovni i v rámci jednotlivých členských států, aby měli spotřebitelé přístup k cenově dostupným a inovativním elektromobilům.

Členské státy i Evropská unie jako celek by měly usnadnit přístup spotřebitelů k cenově dostupným elektromobilům, které jsou pro většinu stále drahé. Součástí celkového řešení situace je rovněž umožnit snadné ekologické srovnání uhlíkové stopy a efektivity elektrických vozidel.


Přihlásit