Jak je to s výdrží knoflíkových baterií?

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.6.2024   

Kvalitní baterie musí být vhodné pro nepřetržité napájení i pro přerušovaný provoz. Pro nejlepší výrobek velikosti knoflíku v belgickém testu to nebyl problém.

Knoflíkové baterie se vyznačují tvarem připomínajícím minci. Nejčastěji používaný je typ CR2032 (průměr 20 mm, výška 3,2 mm, napětí 3 V) s průměrnou kapacitou 225 mAh (podle způsobu a intenzity použití). Baterie CR2032 se používají hlavně pro sportovní monitory srdečního tepu, vyhledavače klíčů, stopovací zařízení pro domácí mazlíčky, kuchyňské váhy, teploměry, detektory kouře, náramkové hodiny nebo teplotní senzory.

Spotřebitelská organizace Test-Achats testovala 15 baterií tohoto typu od 14 výrobců (GP, AH, Camelion, Duracell, Electrodepot, Energizer, Hema, ISY, Kruidvat, Maxell, Panasonic, Peakpower, Sencys, Varta). Výkon jednorázové baterie závisí na způsobu použití. Každý výrobek funguje jinak při nepřetržitém používání a jinak při zapnutí na několik sekund za minutu. Tým proto použil dva způsoby testování – 24 h bez přerušení a několik sekund za minutu. V obou případech se měřila efektivní energie (mWh), kapacita (mAh) a výdrž baterie. Nejlépe si vedl produkt Energizer CR2032, a to při obou metodách testování, následovaný bateriemi Camelion CR2032 a Panasonic CR-2032.

Ceny testovaných baterií se velmi lišily, rozdíl v cenách byl až dvanáctinásobný. Nákup větších balení často snižuje náklady. Při nákupu věnujte pozornost datu spotřeby. Uchovávejte baterie mimo dosah dětí. Některé výrobky, jako je Duracell Specialty 2032, mají nepříjemnou chuť, aby nelákaly k vložení do úst a spolknutí, ale to není záruka bezpečnosti.


Přihlásit