Ptačí chřipkou se mohou nakazit i krávy, těm českým ale zatím nebezpečí nehrozí

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.6.2024   

Kmen ptačí chřipky, kterým se nakazil dojný skot v USA, se u nás nevyskytuje a jeho zavlečení do Evropy je málo pravděpodobné, uvedla Státní veterinární správa ČR.

První případy nákazy byly hlášeny v březnu 2024 v Texasu. Byly odhaleny při vyšetřování skotu a vzorků mléka v důsledku snížené dojivosti. Virus zjistili odborníci celkem v 9 amerických státech USA. Jde o novou variantu ptačí chřipky, která se šíří přímým přenosem mezi zvířaty ve stádech, není prokazatelná z nosních a krčních stěrů, je přítomna ve svalovině, vylučuje se do mléka a omezuje dojivost.

Dosud byly v USA potvrzeny tři případy nákazy u člověka, přesněji u pracovníků přicházejících do těsného kontaktu se zvířaty v nakažených chovech. Onemocnění se projevovalo zánětem spojivek, symptomy respiračního onemocnění horních cest dýchacích včetně kašle a bez horečky. Přenos z člověka na člověka nebyl prokázán.

V Evropě se vyskytují jiné genotypy viru ptačí chřipky a v roce 2024 nebyly pozorovány případy onemocnění u lidí. Riziko je proto nízké. Pracovníkům v chovech se doporučuje očkování proti běžné chřipce.

Po tepelné úpravě mléka se virus prokazatelně inaktivuje a člověk ani zvířata se jím nemohou nakazit. U sýrů ze syrového mléka se předpokládá inaktivace viru při zpracování. Mléko a mléčné výrobky z USA se do EU nedovážejí, nelze však vyloučit přítomnost viru v mase infikovaného skotu. Proto při vaření z amerického masa dodržujte několik pravidel. Ihned po použití umyjte veškeré nádobí a předměty, které byly ve styku se syrovým masem. Maso nenaklepávejte, aby se případný virus nedostal do vzduchu (aerosol). Nekrmte domácí mazlíčky syrovým masem. Nekonzumujte maso, které nebylo ošetřeno při teplotě nejméně 70  °C během alespoň 10 minut – zkrácení této doby nemusí být účinné ani při zvýšení teploty. V případě steakové úpravy se doporučuje vyšší stupeň propečení.


Přihlásit