Stinné stránky interiérové dekorace

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.6.2024   

Snadno dostupný, ale také rychle nahraditelný nábytek a interiérové dekorace mají stejné příčiny a stejné důsledky jako rychlá móda. Jsou spjaty s nadměrným využíváním planetárních zdrojů, velkým množstvím odpadu a vykořisťováním dělníků v zemích výroby.

Sdružení Zero Waste France, Friends of the Earth a francouzská Národní síť pro zdroje a recyklaci odsoudily trend „rychlých dekorací“ kvůli ekologickým škodám a pracovním podmínkám výrobců. V období covidu narostl zájem spotřebitelů provádět změny v dekoraci interiérů. Zvýšily se také investice do interiérového zboží. V letech 2017–2022 se nabídka na francouzském trhu zvýšila o 88 % a v období 2019–2021 vzrostly online prodeje o 53 %, uvedl ekonomický deník Les Échos. Mezi nejčastěji nakupované zboží patří obecně svíčky, většinou aromatizované.

Rychlá móda a rychlé zdobení staví na stejných principech, zejména na obřím množství výrobků za nízké ceny a neustálém obnovování kolekcí. Den svatého Valentýna, Vánoce, Den matek nebo prostě změna ročního období jsou příležitostí k velkým marketingovým kampaním. Trend rychlých dekorací přináší neustále nové zboží stejně jako rychlá móda. Zatímco kus nábytku nebo dekorativní prvek dříve sloužily svému účelu desítky let a často se dokonce dědily z generace na generaci, v dnešní době se staly spotřebním zbožím.

Všechny tyto předměty jsou však stejně jako oděvy vyráběny nejčastěji v zemích s nevyhovujícími pracovními podmínkami. Jejich produkce je jednou z příčin odlesňování, používání pesticidů a značné spotřeby vody, těžby ropných zdrojů a znečištění světových vod syntetickými materiály. Nízká kvalita zboží znemožňuje jeho dlouhodobé používání. Po ukončení životnosti se recykluje pouze 45 % nábytku, zbytek končí ve spalovnách nebo na skládkách, varovala francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir. Opětovnému použití brání skutečnost, že sběrné společnosti nedisponují dostatkem prostředků nebo potřebnými skladovacími prostory. Dekorační předměty končí obecně převážně ve spalovnách.


Přihlásit