Test vysavačů 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2024

Testy vysavačů jsou naší stálicí a u čtenářů mají velkou oblibu. Letos jsme aktualizovali metodiku testování a přinášíme čerstvé výsledky 20 klasických podlahových modelů. Srovnali jsme výkony 10 sáčkových a 10 bezsáčkových vysavačů, jejichž úkolem bylo zlikvidovat prach, zvířecí chlupy i drobky. Uklízely se koberce, podlahy, škvíry i rohy. Můžeme prozradit, že nejen v kvalitě vysávání panují rozdíly.

Vysavače v testu

Další testované vysavače najdete v naší databázi.

Pro jeho hlučnost ho možná někteří nemají příliš v oblibě, ale bezesporu je to užitečný domácí pomocník. Řeč je o vysavači. Šikovný vynález, který po generace sbírá smetí z podlah a koberců s pomocí podtlaku a nasávání vzduchu. Princip vysávání zní jednoduše, ale vyrobit univerzální model skutečně výkonný ve všech situacích již tak snadné není. Dlouhodobě to dokazují také naše testy vysavačů, které pro vás pravidelně chystáme.

Po devíti letech jsme nyní aktualizovali testovací program. Na změnách metodiky jsme spolupracovali s odborníky z laboratoře, která pro nás vysavače testuje, i s našimi zahraničními kolegy. Využili jsme také poznatků z průzkumu zvyklostí spotřebitelů při používání vysavačů, kterého se řada z našich čtenářů zúčastnila. Aktuální výsledky tak již nejsou přímo srovnatelné s dříve testovanými modely (stále je však můžete najít v samostatné databázi).

Sáčkové vs. bezsáčkové vysavače

Hlavní slovo v testu mají praktické zkoušky, při nichž laboratoř prověřuje vysávání různých nečistot z koberců, keramických podlah, škvír, rohů či z blízkosti stěn. Technici měří účinnost filtrace prachu, hlučnost a spotřebu elektřiny. Všechny vysavače jsou také posouzeny z hlediska snadnosti obsluhy a odolnost jejich motoru či kabelu prověřuje náročný zátěžový test. Výsledky našeho testu vám tedy povědí opravdu mnohé o kvalitě vysavačů a jejich reálných výkonech, přednostech i slabinách.

Jako každý rok jsme i letos do testu zařadili sáčkové i bezsáčkové vysavače. Díky tomu si uděláte představu o tom, který typ vysavače je pro vás nejlepší. Můžeme prozradit, že v obou kategoriích jsme našli solidní i méně povedené výrobky. Také platí, že vysoká cena nemusí být zárukou toho nejlepšího vysavače. Díky dTestu můžete při nákupu nového vysavače ušetřit peníze i starosti. Hodí se připomenout, že kromě podlahových vysavačů testujeme také tyčové či robotické.

Co také testujeme

Úklidu domácnosti se v dTestu věnujeme pravidelně. Již jsme pro vás otestovali:

Ne všechny vysavače obstály

Našim nezávislým testům se vyplatí důvěřovat. Místo subjektivní recenze vysavače či marketingových frází a slibů výrobců se dozvíte reálná data a podrobné informace. Díky tomu zjistíte, zda jde o kvalitní přístroj, či nikoliv. Veškeré naše testy probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů.

V testu jsme narazili na řadu nemalých rozdílů mezi jednolitými modely, a to nejen v hlavní zkoušce vysávání. Nejlepší vysavače bez problémů likvidují nečistoty z různých povrchů, poradí si ve většině situací, jsou tiché a úsporné. V několika případech jsme však našli špatně provedené hubice, které se při vysávání nadzvedávají a nemají dobrý kontakt s povrchem. Účinnost vysávání je pak podstatně horší. Za zmínku stojí také čtyři výrobky, které měly problém při zátěžovém testu navíjení kabelu.

Slabinou mnohých vysavačů je odstraňování zvířecích chlupů z koberce. Pokud máte domácí mazlíčky a hledáte opravdu výkonný vysavač, který si s chlupy poradí, je třeba vybírat pečlivě. Špatnými známkami jsme v této části testu bohužel nešetřili, pár šikovných vysavačů jsme však přece jen objevili.

Nezapomeňte si přečíst také našeho nákupního průvodce s užitečnými tipy a radami.


sáčkové vysavače (porovnat)

bezsáčkové vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysavače (20 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2024


Přihlásit