Jak zabavit děti na cestách

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Malé děti se při dlouhých cestách autem nesmí nudit, protože to může znepříjemnit cestu celé rodině. Nabízíme vám tipy, jak je účinně zabavit, od britské organizace Which.

Připravte si playlist na cestu a zařaďte do něj skladby nebo pohádky, které mají děti rády. Zabaví se poslechem, nebudete muset přehrávač ovládat za jízdy a soustředíte se na řízení. Pokud má auto bluetooth reproduktory, děti je mohou ovládat samy přes chytrý telefon nebo tablet. Nastavte ale pravidla, například střídání cestujících při rozhodování o skladbách.

Hrajte různé hry – paměťové, slovní, spojené s pozorováním okolí. Děti mohou na zadním sedadle hrát i deskové hry.

Zásobte děti čtením – knihami, časopisy, hádankami, ať na papíře, nebo ve čtečce. Pokud ovšem trpí kinetózou, může u nich dlouhodobé sledování písmenek vyvolat nevolnost. Většina moderních čteček umí přehrát také audioknihy, což je šikovné u předškolních dětí, ale černobílé obrazovky nejsou ideální pro dětské obrázkové knížky. Nezapomeňte na čtečce vypnout online režim, abyste nepustili dítě ke svému účtu a snadným platbám za e-knihy.

Připravte vhodné videohry. Stáhněte do telefonu nebo tabletu aplikace vhodné pro děti. Ušetří vám to náklady za data. Pokud míříte do zahraničí, lze starším dětem usnadnit osvojení několika základních frází aplikací pro výuku jazyků.

Umožněte dětem sledovat trasu. Nekonečným otázkám typu „Kdy už tam budeme?“ zabráníte, když jim dáte možnost sledovat cestu na mapě, v autoatlasu nebo aplikaci. Budou mít představu, kde se právě nacházíte a co je v okolí zajímavého. Mohou vám pomáhat s naváděním, ale nespoléhejte stoprocentně na jejich dovednosti, sledujte nezávisle na nich satelitní navigaci.

Jídlo a pití jsou také důležité. Mělo by jich být dost pro každého v autě, zejména v teplém počasí. Přidejte dostatek vlhčených ubrousků.

Sledování filmů na tabletu umí spolehlivě upoutat dětskou pozornost na dlouhou dobu. Jen se ujistěte, že jde o předem stažená videa, abyste nepřišli o všechna data.

K bezpečnosti cesty přispěje, když se ujistíte o správném umístění a zabezpečení autosedaček, důkladném připoutání dětí a dobrém upevnění slunečných clon. Dělejte pravidelné zastávky, zvláště pokud cestujete s kojenci nebo batolaty – výrobci autosedaček doporučují, aby děti netrávily v autosedačce déle než dvě hodiny v kuse. Před dlouhými cestami si zajistěte profesionální autoasistenci, abyste s dětmi nezůstali ve štychu. Mějte s sebou powerbanky pro cestující na zadních sedadlech.


Přihlásit