Vyhněte se zbytečné dřině při žehlení

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.6.2024   

Žehlení obvykle nepatří k nejoblíbenějším domácím pracím.  Proč si jej pomocí několika jednoduchých kroků neusnadnit? Nabízíme vám rady britských kolegů z organizace Which.

Pořiďte si kvalitní žehličku. Napařovací žehlička nemusí být drahá, ale pomáhá snadno vyhladit záhyby prádla. Modely vyšší třídy mohou být vybaveny užitečnými funkcemi, například automatickým vypínáním.

Dobře se o žehličku starejte. Usazený vodní kámen omezuje průnik páry. Řiďte se doporučením výrobce a vodní kámen pravidelně odstraňujte. Plochu čistěte měkkým hadříkem a ničím ji nedrhněte, abyste ji nepoškrabali, protože pak může poškodit oblečení.

Vhodné žehlicí prkno je důležité. Správné žehlicí prkno má hladký a pevný povrch, který umožňuje žehličce po oblečení dobře klouzat a snadno rozžehlovat záhyby. Musí být snadno rozkladatelné a stabilní. To platí rovněž pro malá žehlicí prkna, která lze postavit na stůl.

Čisté oblečení pověste hned po vyprání a vytažení z pračky. Potenciálně tak eliminujete nutnost některé kusy žehlit a zbytek se méně pomačká.

Žehlete správně. Vyhněte se například kroucení žehličkou, protože to může roztáhnout látku, a dělejte s ní rovné tahy. Využívejte vlhčení postřikem, který aktivujete příslušným tlačítkem, což je běžná funkce většiny žehliček.

Napařovač oděvů může nahradit žehličku. Je to ruční zařízení určené k rychlému osvěžení lehce pomačkaného prádla. Nezajistí ideální vyhlazení látky, ale umí vylepšit vzhled svršků. Pro velmi jemné látky jako je například hedvábí, může být vhodnější než žehlička.

Nepoužívejte stejnou teplotu na všechno prádlo a řiďte se informacemi výrobce.

Některé oblečení žehlete z rubové strany, protože nadměrně horká žehlička může způsobit nechtěný lesk lícové strany.

Po sklizení suchého prádla jej nenechávejte před vyžehlenímdlouho na hromadě, aby se znovu nepomačkalo.

Nejjednodušší způsob, jak omezit žehlení, je vyhnout se mu úplně. Průzkum společnosti Lakeland z roku 2023 zjistil, že 30 % osob ve věku 18–24 let nevlastní žehličku a své oblečení nikdy nežehlí, přičemž hlavním důvodem je, že „jejich oblečení nebylo třeba žehlit“. Pokud k nim patříte, vybírejte si oblečení z vlny, nylonu nebo akrylu, které obvykle není nutné žehlit, aby vypadalo dobře.


Přihlásit