Co s prošlými vajíčky

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.6.2024   

Vejce lze použít i po datu minimální trvanlivosti uvedeném na obalu. Je však třeba počítat se změnou kvality a postupovat obezřetně.

Vejce jsou obecně konzumovatelná 4–6 týdnů po snesení, uvedla americká spotřebitelská organizace Consumer Reports na základě vyjádření odborníků. Na obalech vajec v obchodech je uvedeno datum minimální trvanlivosti, ale vejce mohou být bezpečná i po něm. S ubíhajícím časem se ovšem mění jejich kvalita – mají méně výraznou chuť, žloutek ztrácí pevnost a žloutek i bílek jsou tekutější. Membrána chránící žloutek slábne a zvyšuje se možnost smísení s bílkem. Stáří vajec je tedy důležité pro způsob zpracování. Čerstvá vejce mají výraznější barvu i chuť a jsou nadýchanější, proto jsou důležitá pro pokrmy, jako jsou sázená vejce, volská oka, omelety nebo quiche.

Na pečené pokrmy lze použít starší vejce, pokud není třeba ušlehat bílky pro přidání objemu, jako to bývá u pusinek, makronek nebo suflé. Vejce staršího data se dobře hodí k přípravě míchaných vajec nebo vaření ve skořápce.

Pokud chcete posoudit kvalitu vejce, aniž byste ho rozbili, vložte jej do misky s vodou – pokud se potopí, je čerstvé. Starší vejce se ve vodě vznáší, protože vzduchová kapsa uvnitř se zvětšuje.

Vejce jsou spojována s možnou kontaminací bakteriemi salmonely, ale pokud salmonela ve vejci není od snášky, nevyvine se v něm ani později. Nákaza se do něj může ovšem dostat přes porušenou skořápku, proto je vhodné prasklá vejce nekonzumovat. Samozřejmostí je vyhodit každé vejce, které zapáchá nebo má změněnou barvu.

Aby vejce zůstala čerstvá co nejdéle, skladujte je v chladničce. Uchovávejte je v původním kartonu v zadní části chladničky, ve dveřích může teplota kolísat. Správně mají být vajíčka užším koncem dolů – vzduchová kapsa je tak dále od žloutku a jeho kvalita se uchová déle.


Přihlásit