Potravinářský gigant potrestán za udržování různých cen v zemích EU

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.6.2024   

Nadnárodní výrobce sladkostí a kávy Mondelēz musí zaplatit pokutu za to, že brání přeshraničnímu nákupu svých výrobků, které prodává v jednotlivých zemích EU za různé ceny.

Evropská komise potrestala nadnárodní potravinářskou společnost Mondelēz pokutou 337,5 milionu eur za to, že bránila přeshraničnímu obchodu s čokoládovými výrobky (Milka, Toblerone), sušenkami (Oreo) a kávou (Jacobs) v rámci jednotného trhu EU. Politika společnosti Mondelēz po dobu několika let bránila obchodníkům kupovat a prodávat produkty Mondelēz v jiných zemích unie, aby tak udržovala vyšší ceny, což v konečném výsledku poškozovalo spotřebitele a bránilo prodejcům plně využívat jednotný trh.

Podle rozhodnutí komise šlo o nezákonné počínání, protože evropská legislativa zakazuje zneužívání dominantního postavení na trhu, stejně jako dohody a praktiky ovlivňující obchod mezi členskými státy a bránící, omezující nebo narušující hospodářskou soutěž na jednotném evropském trhu.

Evropské spotřebitelské organizace BEUC rozhodnutí EK uvítala. Podle ní je nespravedlivé, aby spotřebitelé v některých zemích platili za čokoládu, sušenky nebo kávu více než v jiných.


Přihlásit