Britský test stanů odhalil rezervy ve voděodolnosti

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.6.2024   

Co vše má vliv na mokro uvnitř stanu a jak omezit vlhkost v něm? Nabízíme vám rady britské spotřebitelské organizace Which?, vycházející z jejích spotřebitelských testů.

Podle britských kolegů údaj o vodním sloupci není jediný, který je třeba sledovat jako záruku o vodotěsnosti. Vodní sloupec 2000 mm neznamená, že stan vydrží a nepromokne do 2000 mm srážek, nýbrž to, že sloupec vody o výšce 2000 mm nezpůsobí protečení tekutiny přes plášť stanu. Čím vyšší je tedy číselný údaj, tím větší tlak vody látka vydrží. Nutná je ovšem také dobrá hydroizolace, která podle testů není samozřejmostí – testované stany se stejným vodním sloupcem tropika chránily před vlhkem a vodou odlišně. Důvodem je skutečnost, že se voda většinou do stanu nedostává přímo přes plátno, nýbrž prochází švy a zipy – pokud nejsou správně sešité a bezpečně utěsněné, voda prosakuje do stanu bez ohledu na nepromokavost látky.

K udržení co nejsuššího stanového interiéru se doporučuje dodržovat několik pravidel. Nechávejte větrací otvory otevřené, kdykoliv je to možné, protože i za sucha je ve vzduchu mnoho vlhkosti a silnější cirkulace jí pomůže uniknout. Každý den nechávejte okna a vstup do stanu po několik hodin otevřené, abyste cirkulaci vzduchu podpořili. Nedotýkejte se stěn a stropu stanu, protože tlakem na natažené plátno můžete porušit povrchové napětí mezi vodou na vnější straně a látkou, což povede k prosakování v místě doteku. Dávejte pozor na vstupní otvor, který se otevírá dovnitř, protože po dešti na vnější straně látkových dvířek budou kapky vody a při otevření stečou do stanu. Látku při otevírání přidržujte a při rozepínání zipu ji vyhrnujte směrem ven. Nenechávejte nic mokrého ani vlhkého ve spacím prostoru, protože vnitřek je pak vlhký, přičemž voděodolné plátno neumožňuje vlhkosti unikat, a ta se sráží na stropě a stěnách.

Když ráno po probuzení objevíte na stropě stanu kapičky vody, jedná se nejspíše o kondenzovanou vlhkost, které se vyhnout nelze. Vzduch uvnitř stanu má tendenci být teplejší než plátno a když se vlhkost dýchaného vzduchu dotkne stropu, kondenzuje do kapaliny. Během jedné noci může člověk vydechnout až půl litru vody. I při dobré cirkulaci vzduchu je obtížné se ve stanu zcela zbavit vlhkosti.


Přihlásit