Zelenina jako lék: Černá ředkev

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2021 Obsah červencového dTestu

Publikováno v časopise 4/2010

Všichni jistě známe klasické červené ředkvičky. Slyšeli jste i o černých ředkvích? TEST vám je přiblíží, především jejich příznivý účinek na lidský organismus.   

V době, kdy se zdravá střevní mikroflóra stala jedním z hlavních hesel propagátorů zdravého životního stylu, zůstává v odděleních zeleniny stranou zájmu mnoha lidí velmi užitečný pomocník. Nenápadné bulvy černé ředkve. Hlavními účinnými látkami ředkve jsou silice a éterické oleje; nejvíce z nich je prozkoumán sirný glykosid raphanol. Komplex sloučenin má výrazné antibakteriální, protiplísňové a antivirotické účinky.


Zdravé sliznice trávicí soustavy zásadním způsobem ovlivňují výkonnost imunitního systému. Se stoupajícím věkem a zejména vlivem dietetických chyb má ale řada lidí problémy s vylučováním žaludečních šťáv. Důsledkem jsou zácpy nebo naopak průjmy, nedostatek žaludečních šťáv nestačí udržovat střevní flóru v rovnováze a dochází k bujení patogenních mikroorganismů. Syrová černá ředkev či šťáva z ní hubí viry, plísně a nežádoucí bakterie. Léčí záněty ledvin, močového měchýře a močových cest, pomáhá při obtížích s močením a některé prameny uvádějí i prevenci před počínající močovou inkontinencí. Ředkev podporuje trávení a látkovou výměnu, přispívá k rozpouštění drobných žlučových kaménků. Urychluje průchod potravy střevy a odstraňuje zácpu. Černá ředkev se osvědčila i při chorobách dýchací soustavy.

Protože látky obsažené v černé ředkvi působí poměrně razantně, nedoporučuje se užívat denně víc než jednu menší bulvu nebo maximálně 300 ml čerstvé šťávy. Léčivá kúra by neměla trvat déle než 3 týdny. Preventivní užívání například jako součást zeleninových salátů či příloh v přiměřeném množství je víceméně bez omezení. Černá ředkev lehce dráždí játra, nedoporučuje se ke konzumaci při jaterních chorobách.

VYZKOUŠEJTE
Při nachlazení čerstvý sirup z černé ředkve. Odkrojte svrchu plátek ředkve a potom ještě další, silný asi 8 mm. Z něj vykrojte ve středu kolečko o velikosti desetikoruny. Plátek vraťte na ředkev, otvor zasypte třtinovým cukrem a přiklopte vrchním plátkem. Za půl dne se cukr promění v přesnou dávku sirupu, kterou snězte spolu s plátkem s otvorem. Postup opakujte, až sníte celou ředkev.

Přihlásit