Pomůže hořčík předejít křečím?

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.5.2024   

Nakolik zvýšený příjem hořčíku skutečně pomáhá proti svalovým křečím, zjišťovala německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest. Nabízíme vám její závěry.

Hořčík je nejprodávanější minerální látka pro koncové uživatele v Německu. Podle Německé potravinářské asociace jde o více než 30 milionů balení ročně, ať už v jednoduchých nebo šumivých tabletách, kapslích, dražé nebo prášku.Většinou jde o doplňky stravy, které často obsahují 400 mg hořčíku, někdy v kombinaci s dalšími minerály nebo vitaminy. Je vědecky prokázáno, že hořčík přispívá k normální funkci svalů, proto je použití zdravotních tvrzení v tomto smyslu legální. Na produktech však většinou nenajdete slib snížení bolestivých svalových křečí. Přesto je hořčík mezi uživateli spojován právě s takovými účinky. Noční svalové křeče postihují zejména těhotné ženy a starší osoby, sportovci trpí bolestivým stahováním svalů během cvičení nebo po něm.

Funkce svalů je úzce spojena s působením vápníku a hořčíku. Vápník přispívá ke stahování svalových vláken, hořčík naopak k jejich uvolnění. Lze ovšem tvrdit, že doplňky s obsahem hořčík brání vzniku křečí? Pečlivě provedené relevantní studie jsou nedostatečné, jak zjistila metaanalýza nezávislé výzkumné organizace Cochrane. Křeče nejsou pouze důsledkem nedostatku hořčíku. Zejména při sportování může hrát roli řada dalších faktorů, včetně stresu, nedostatku spánku, nemoci nebo fyzického přetížení, ukazuje článek v Journal od Athletic Training. Účinek hořčíkových doplňků u starších lidí zkoumalo podle Cochrane pět studií, ale po měsíci nezjistily žádný rozdíl oproti placebu. U těhotných žen mohou být noční svalové křeče vyvolané změnami metabolismu, ale výsledky výzkumů se v závěrech o působení hořčíku rozcházejí, a nelze tedy jednoznačně potvrdit, že by jeho dostatečný příjem těhotným pomáhal křeče snižovat.

V Německu je nedostatek hořčíku v organismu vzácný, protože jeho příjem z běžné stravy je dostatečný. Pravidelná konzumace celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů a semínek (mandle, sezam, slunečnice, dýňová semínka) či dalších potravin bohatých na hořčík udržuje jeho hladinu v organismu na potřebné úrovni. Je přítomen také v některých minerálních vodách.

Opatrně by s hořčíkovými přípravky měly zacházet osoby trpící na srdeční nebo ledvinové choroby a užívat je pouze po konzultaci s lékařem. Proti svalovým křečím pomáhá účinné protahování svalů – jak několik minut před spaním, tak při sportu.


Přihlásit