Složení energetických nápojů je napříč trhem vcelku podobné. Hlavní stimulující látkou je kofein. Jeho obsah se v nápojích liší a podle našich zjištění se u jednoho balení pohybuje mezi 25 mg a 200 mg. Obecně lze říci, že vyšší dávky kofeinu najdete v půllitrových baleních. Přemíra kofeinu může způsobovat nervozitu, úzkost a poruchy spánku. Kvůli vysokému obsahu kofeinu by se energetickým nápojům měly vyhýbat děti a těhotné a kojící ženy. V jejich případě by konzumace energy drinků mohla vést k překročení maximálního bezpečného denního příjmu kofeinu.
Další typickou stimulační látkou je taurin. Jde o aminokyselinu podporující mozkovou činnost a fyzickou výkonnost. Někteří lidé na ni mohou být citliví.
Energy drinky velmi často obsahují značné množství cukru. Dlouhodobá nadměrná konzumace slazených nápojů může vést k nárůstu hmotnosti a kazům zubů. Někteří výrobci se snaží obsah cukru snížit používáním náhradních sladidel.
Kromě tří zmíněných nejčastějších složek můžete v energetických nápojích najít i další látky. Velmi časté jsou přídavky vitamínů skupiny B. Někteří výrobci používají i guaranu, ženšen či bylinné extrakty.
Při rozhodování, zda pít, či nepít energetické nápoje, je třeba zohlednit i zdravotní stav. Kromě dětí a těhotných a kojících žen nejsou vhodné ani pro osoby s určitými zdravotními problémy, například se srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem či úzkostnými poruchami. Ale ani zdraví lidé by energetické nápoje by neměli konzumovat denně a ani ve velkém množství. Bezpečná celodenní dávka kofeinu pro dospělého činí 400 mg, což odpovídá zhruba necelým čtyřem balením energetického nápoje. K pití energetických drinků je proto potřeba přistupovat zodpovědně. Nezapomeňte na dostatečný pitný režim a vyváženou pestrou stravu, které jsou pro vaši energii a vitalitu mnohem důležitější.