Žvýkačky stále obsahují látky narušující hormonální systém

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.5.2024   

Žvýkačky pro děti i dospělé mohou obsahovat látky podezřelé z narušení endokrinního systému. Svědčí o tom výsledky opakovaných testů spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Ve žvýkačkách se vyskytují chemikálie, které mají prodloužit trvanlivost výrobků, ale mohou narušit hormonální rovnováhu, snížit kvalitu spermií nebo vézt k malformacím pohlavních orgánů a předčasné pubertě. Dánský tým testoval 183 balení žvýkaček na obsah endokrinních disruptorů a řadu dalších chemikálií včetně bílého barviva oxidu titaničitého. Ten byl v EU před třemi lety v potravinách a doplňcích stravy zakázán.

Konzervační látky (a endokrinní disruptory) BHA a BHT odhalil test v 69 testovaných produktech, které tak získaly nejhorší hodnocení označované písmenem C. Jde o látky, jejichž použití v potravinách není zakázané. Na druhou stranu lze narazit i na žvýkačky, ve kterých obsažené nejsou – v testu jich bylo 114.

Organizace Forbrugerrådet Tænk testovala žvýkačky na nežádoucí chemii již čtyřikrát – v letech 2016, 2019, 2021 a 2024. Výsledky jednotlivých testů svědčí o ústupu používání BHA a BHT při výrobě, ale jejich vyřazování ze žvýkaček pro děti není dost rychlé – BHA i BHT byly přítomny ve více než polovině (37 ze 67) těstovaných dětských žvýkaček. Děti jsou obecně citlivější na účinky problematických chemikálií. Abyste minimalizovali vystavení dětí nežádoucím látkám, je dobré sledovat obsah BHA (E320) a BHT (E321) ve složení uvedeném na obalech.

Evropská komise v roce 2022 zakázala použití bílého barviva oxid titaničitý v potravinách, protože může poškozovat DNA. Test z roku 2021 tuto látku v některých žvýkačkách odhalil, ale v roce 2024 již byly všechny testované výrobky prosty titanové běloby.

Více o konkrétních výsledcích testu najdete zde


Přihlásit