Černé ovce: Telefon s navigací

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 4/2010

Pan K. D. z Horní Moštěnice si koupil telefon LG Arena, u kterého výrobce i prodejce inzerují, že má funkční a kvalitní navigační systém. Právě kvůli němu si vybral tento model. Jenže navigace nefungovala. Volal operátorovi, snažil se zjistit, jestli dělá nějakou chybu on nebo zda je vadný telefon. Protože mu nebyli schopni poradit, natož vyřešit jeho problém, doporučili mu, aby navštívil prodejnu, kde telefon kupoval a tam požádal o pomoc. Zajel tedy do značkové prodejny T-mobile v Nákupním centru Haná v Olomouci, která je vzdálená 30 km od jeho bydliště. Prodejce vyšel s panem D. na parkoviště, zjistil, že ani jemu se nepodaří navigační systém zprovoznit a tak přijal telefon do reklamačního řízení. Sepsali reklamační protokol, pan D. se vrátil domů a čekal, až mu zavolají. Když se dočkal, zase musel jet 30 km do Olomouce, aby si opravený telefon vyzvedl.

Chtěl mít ovšem jistotu, že je telefon opravený a tak opět požádal prodejce, aby s ním navigaci vyzkoušel. Opět vyšli před prodejnu, opět zapnuli telefon a opět navigační funkce nebyly v pořádku. Pan D. se zlobil. Ale trpělivě připustil, že sepíšou druhý reklamační protokol, že půjde o druhou reklamaci stejné závady, opět odjel a opět čekal na zavolání. Dočkal se. A zase jel 30 km do Olomouce, zase si vyzvedl telefon a zase ho šel s prodejcem vyzkoušet. A zase navigační funkce nefungovaly. Tentokrát prodejce řekl, že ještě neuplynulo 30 dnů, které na vyřízení reklamace mají, a proto vlastně ta druhá reklamace pokračuje. Panu D. se to moc nelíbilo, ale podrobil se.
Když mu zavolali, aby si pro telefon zase přijel, opět absolvoval oněch 30 km a doufal, že druhá reklamace už bude vyřízená k jeho spokojenosti. Jenže prodejce mu řekl, že jde o neoprávněnou reklamaci, protože tento telefon navigační funkce nemá! Tedy nebylo co opravovat a tedy nešlo o druhou reklamaci stejné závady. To se už pan D. naštval. Přece výrobce i prodejce inzerují, že telefon navigační funkce má, proto si ho ostatně koupil a najednou takový obrat! Žádal prodejce, aby šel telefon vyzkoušet, ale ten to tentokrát odmítl. Proč by také zkoušel, zda u telefonu fungují navigační funkce, když podle něho žádné mít nemá. Pan D. si telefon vyzkoušel sám. A představte si – navigační funkce byly v pořádku…

Zdálo by se, že by mohl být spokojený, ale nebyl, protože skutečnost, že prodejce neuznal druhou reklamaci stejné závady jako oprávněnou, ho jako zákazníka značně znevýhodňovala. Kdyby se tato závada vyskytla potřetí, mohl by odstoupit od smlouvy, v případě neuznané reklamace to udělat nemohl.
A tak si začal pan D. stěžovat. Napsal společnosti T–mobil a vyjádřil svou nespokojenost s řešením reklamace. Dostal odpověď, ve které stálo, že vše bylo v naprostém pořádku a pokud s tím nesouhlasí, má možnost si nechat vypracovat znalecký posudek. Taky napsal České obchodní inspekci a Českému telekomunikačnímu úřadu. I v těchto případech dostal rozsáhlou odpověď, která mu ovšem vůbec nepomohla problém řešit. Nakonec napsal stížnost společnosti LG Electronics a také k nám do Černých ovcí.Přihlásit