Bambusové oblečení není udržitelné ani antibakteriální

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.5.2024   

Bambusové oblečení je nabízeno jako zázračný udržitelný a antibakteriální produkt. Ve skutečnosti však neobsahuje bambus, s udržitelností nemá nic společného a postrádá antibakteriální vlastnosti, znovu upozornila dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk.

Bambus je rychle rostoucí druh trávy, který dosahuje velké výšky ve velmi hustém porostu. Nevyžaduje tedy velkou plochu a má velkou výtěžnost. K růstu nepotřebuje mnoho vody. Jeho zpracování v textilním průmyslu je však velmi intenzivní a rozsáhlý proces. Bambusové stonky jsou extrémně tvrdé (v celku se používají dokonce k výrobě pevného nábytku nebo rámů jízdních kol). K přeměně na měkká textilní vlákna je třeba jejich strukturu zcela rozložit. To obvykle začíná vytvořením bambusových hoblin nebo pilin, které jsou vhozeny do chemické lázně a přeměněny na vlákna, z nichž lze vyrobit textilní materiál. V důsledku toho hotové tričko neobsahuje vůbec žádný bambus, ukázal test amerického spotřebitelského institutu Good Housekeeping. O takovém oblečení lze říct, že je vyrobeno z viskózy extrahované z bambusu, nikoli že je bambusové. Surový rostlinný materiál je chemicky rozpuštěn do takové míry, že v hotovém kusu látky již neexistuje. Proces přeměny bambusu na textil je stejný jako zpracování jiných druhů dřeva a trav na textil. Lze použít například buk nebo eukalyptus a ve všech případech se hotový materiál nazývá viskóza nebo lyocell. Bambus se jako materiál v nařízeních EU o označování textilií vůbec neobjevuje, právě protože už nejde o bambus.

Proces zpracování vede také k tomu, že bambusové oblečení nemá absolutně žádné antibakteriální vlastnosti, které může mít bambusová rostlina. Antibakteriální vlastnosti má kůra bambusu, ta se ovšem před zpracováním na viskózu odstraňuje, tj. část obsahující antibakteriální látky není vůbec využita. Některé studie zjistily, že viskóza obecně může obsahovat antibakteriální látky, ale to je způsobeno chemickými zbytky z procesu zpracování – ve viskózových vláknech lze najít stopy zinku, který má některé antibakteriální vlastnosti. Pokud však takový účinek oblečení má, ten rozhodně není způsobený bambusem. Na univerzitě v Oslu vědci testovali a porovnávali spodní prádlo a ponožky vyrobené z různých materiálů. Studie ukázala, že bambusové oblečení nebrzdí růst bakterií více nebo méně než jiné oděvy z viskózy.

Nelze tzv. bambusové oblečení označit za ekologické jen proto, že bambus je rychle rostoucí plodina. Analýza životního cyklu oděvů od pěstování rostliny přes zpracování a následnou výrobu oblečení až po konečné použití ukazuje, že bambus není z hlediska životního prostředí výhodnější než jiné suroviny. Bambusové oblečení není udržitelné a nesmí tak být označováno. Textil je extrémně obtížné porovnávat a hodnotit ve vztahu k udržitelnosti, zejména proto, že výroba má velmi mnoho fází probíhajících v různých zemích a ovlivňujících rozličné body planety. Výrobní společnosti se často soustředí pouze na surovinu, ale to nestačí.


Přihlásit