dTest: Falešné vstupenky a obrana proti podvodníkům

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Vydáno: 21.5.2024   

Tuzemští fanoušci zažívají sportovní super rok. Na probíhající domácí mistrovství světa v hokeji naváže fotbalové mistrovství Evropy v Německu. Na oba šampionáty zamíří tisíce českých fanoušků. Jak se vyhnout podvodníkům se vstupenkami a co dělat, když jim naletíte?

Přeprodej pravých vstupenek

Přeprodej vstupenek sám o sobě není nelegální, dokonce je možné prodávat vstupenky i za vyšší než pořizovací cenu. Jen u opravdu extrémně předražených prodejů jde o porušení zákona. Pokud jste si koupili vstupenku na sportovní či kulturní akci a nemůžete se jí účastnit, logicky se pokusíte vstupenku prodat nebo darovat. Jakmile však budete lístky přeprodávat ve větším měřítku s cílem vydělat si, stáváte se podnikatelem se všemi důsledky, které z toho plynou, zejména vám vzniknou povinnosti vůči živnostenskému nebo finančnímu úřadu a další.

Pokud naopak vstupenku sháníte, využijte primárně oficiálního pořadatele. Pokud je vyprodáno a vy jste „nuceni“ nakoupit lístky od přeprodejce, pečlivě zvažte rizika. Častým trikem bývá prodej jedné (pravé) vstupenky více zájemcům. Z nich se na akci dostane jen ten, který uplatní vstupenku jako první, ostatní mají smůlu.

Přeprodej falešných vstupenek, nebo mrtvý brouk

Kromě přeprodeje pravých vstupenek dochází ve velkém i k falšování. Jen na některých vstupenkách je na první pohled vidět amatérská práce, podvodníci si dávají často velmi záležet.

Obvykle změní QR kód nebo jiný identifikátor vstupenky, která je jinak k nerozeznání od originálu. Další častou praktikou je nabízení vstupenek prostřednictvím sociálních sítí nebo internetových bazarových stránek. Kupující pošle přeprodejci peníze na účet a v tu chvíli začnou výmluvy a protahování s odesláním vstupenky, které nakonec skončí zablokováním kupujícího a smazáním profilu přeprodejce.

Osoba přeprodejce

Nejdůležitější je osoba přeprodejce. Kupujte vstupenky ideálně přímo od pořadatele, obvykle se k tomu využívají zavedené prodejní portály (ticketportal.cz apod.). Zvýšenou pozornost však věnujte portálu Viagogo, kde vstupenky nabízí kromě pořadatelů i přeprodejci. Společnost Viagogo je pouhým prostředníkem, který však garantuje dodání vstupenek, a měla by tak kupujícímu v případě, že je dodaná vstupenka falešná nebo vůbec žádná, zajistit náhradní vstupenku, případně vrátit to, co zaplatil. Přesto na ni evidujeme na službě VašeStížnosti.cz obrovské množství stížností. Jelikož má Viagogo sídlo v zahraničí, v zásadě vám nepomůže ani Česká obchodní inspekce.

Podvodník z Humpolce, kterého Policie ČR zadržela před několika dny, využil k distribuci falešných lístků své kamarády, kteří patrně o podvodu nevěděli. Nabízeli proto lístky svým nejbližším, kamarádům, sousedům, kteří po naskenování QR kódu na vstupence zjistili, že jde o QR např. zubní ordinace. Proto si dávejte velký pozor, ať už vám lístek nabízí sebelepší známý. I on totiž může mít v ruce falzifikát a nemusí o tom ani vědět.

Co když naletíte?

V případě podvodů se vstupenkami se v podstatě vždy vyplatí obrátit se na policii, ať už je cena vstupenky jakákoliv. O trestný čin podvodu se sice může jednat až tehdy, když je škoda vyšší než 10 tisíc korun, nicméně policie musí škodu sčítat. Každý přihlášený může policii pomoci dopadnout pachatele.

Kromě policie vám může pomoci i vaše banka se službou chargeback. Ta velmi zjednodušeně funguje tak, že bance prokážete, že se přeprodejce zachoval nečestně nebo přímo nezákonně, a ta osloví přímo banku, u níž má účet přeprodejce, která následně platbu stornuje a peníze vrátí zpět. Nemáte-li službu chargeback zřízenou a přeprodejce vám peníze dobrovolně nevrátí, využijte vzor předžalobní výzvy na webu spotřebitelské organizace dTest, v dalším kroku zvažte oslovení advokáta (dtest.cz/advokati) a podání žaloby k soudu.  Čeští spotřebitelé se bohužel jako jedni z posledních v EU nemohou bránit této a dalším šmejdským praktikám kolektivně, protože zákonodárci ani rok a půl po lhůtě k tomu určené směrnici EU nepřijali zákon o hromadných žalobách.

Pokud máte otázky k tomuto tématu, můžete se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

 

Kontakt pro média:

Lucie Korbeliusová

media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit