Prodeje elektromobilů rostou, ale soukromá poptávka klesá

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.5.2024   

Odbyt nových elektromobilů na britském trhu se zvyšuje, ale nejméně ze čtyř pětin se na něm podílí firemní klientela, nikoli soukromí zákazníci.

Spotřebitelská organizace Which? citovala Společnost výrobců a obchodníků s automobily (SMMT), podle jejíchž oficiálních údajů prodeje nových automobilů rostly již 21. měsíc v řadě. V dubnu bylo ve Spojeném království přihlášeno 134 274 nových vozů, což představuje meziroční nárůst o 1 %. Růst tržeb však způsobují převážně prodeje větším firmám, které za rok nakoupí přes 25 vozů (meziroční dubnové navýšení o 18,5 %). Prodeje nových aut soukromým zákazníkům naopak meziročně klesly o 17,7 %.

Čísla odhalila také výrazný pokles poptávky soukromých zákazníků po elektromobilech. Přestože prodeje nových elektromobilů vzrostly o 10,7 %, pouze 14,6 % z nich připadlo na nefiremní klienty (oproti 22 % v dubnu 2023), zbytek nakoupili podnikatelé, menší firmy nebo společnosti s velkým vozovým parkem. Většinu prodaných vozů v dubnu 2024 tvořily benzinové modely, ačkoliv jejich podíl na odbytu meziročně klesl. Podle SMMT tato situace výrazně odráží skutečnost, že prodej elektrických aut soukromým osobám není podpořen žádným vládním programem.


Přihlásit