Jak vybrat bundu bez nežádoucí chemie

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2024

Nežádoucím chemikáliím se v našich testech věnujeme dlouhodobě. Tentokrát jsme jejich přítomnost přímo netestovali, nicméně považujeme za vhodné zmínit, že i v bundách se potenciálně rizikové složky, konkrétně ze skupiny PFAS, mohou vyskytovat.

Některé vlastnosti tzv. funkčních materiálů, jež jsou pro spotřebitele praktické (například voděodolnost), můžou mít i svoji odvrácenou tvář v podobě použití chemických látek ze skupiny PFAS neboli tzv. věčných chemikálií. Ty jsou prakticky nerozložitelné, kontaminují životní prostředí, z něhož se dostávají do zvířecích i lidských těl, kde se postupně kumulují a mohou mít nežádoucí či dosud neznámé zdravotní účinky.

Vyznat se v tom, které výrobky jsou ekologické a obsahují minimum škodlivých látek, je pro laika skutečný oříšek. Zodpovědný spotřebitel přihlíží při výběru oblečení k informacím na štítcích. Lze jim ale věřit? Ano i ne. Nejdůvěryhodnější jsou ekologické certifikáty. Oekotex 100 a 1000 či GOTS (Global Organic Textile Standards) nepovolují úmyslné přidávání látek PFAS do textilií. To samé platí i pro certifikaci bluesign®, která je častá u sportovního a outdoorového oblečení. Některé firmy pak přijaly politiku zcela se vyhýbat toxickým látkám ve svém zboží a deklarují ji otevřeně veřejnosti a spotřebitelům.

Nevládní organizace mapující firmy, které vyrábějí bez PFAS, doporučují kupovat zboží od firem, jež se zavázaly látky z této skupiny nepo-užívat. Seznamy najdete v angličtině na stránkách skotské organizace FIDRA nebo na americkém webu. Alternativní technologie tedy existují. Patří mezi ně voskované materiály, polyuretanové či silikonové vrstvy. Alternativní membrány dnes nabízejí i technologie pod značkou Sympatex, PALTEX nebo Toray. A GoreTex se pochlubil membránami zcela bez PFAS od roku 2023. Takže svítá na lepší časy.


Přihlásit