Chraňte se před hlukem

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.5.2024   

Hluk je všudypřítomný, ale i v běžném životě se lze různými způsoby bránit jeho škodlivému účinku. Nabízíme vám poznatky spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir.

Podle průzkumu francouzského institutu veřejného mínění IFOP z roku 2022 se Francouzi pravidelně cítí být obtěžováni hlukem na ulici (74 %), ale také doma (62 %). Uvnitř budov je pro zvukovou izolaci klíčový stav oken, protože vše, co omezuje průchod vzduchu, omezuje také hluk. Je tedy nutné dobré těsnění a někdy nová okna nebo alespoň výměna skel. Výměna oken za účelem tepelné izolace má velký vliv na zvukový komfort v místnostech. Takzvané akustické nátěry a závěsy nepomáhají a sliby o snížení decibelů jsou jen klamavou reklamou. Před zvuky od sousedů může ochránit izolační krytina na zdech a stropě. Nejvhodnější materiál poradí odborník. Například populární korek nepatří k nejúčinnějším.

Při procházkách po městě omezíte škodlivý vliv hluku na zdraví odpočinkem v parku, na klidnější pěší zóně nebo v knihovně. Ve Francii se připravuje označení komunit, které se podílejí na vytváření takových prostor. Hodinová nebo dvouhodinová přestávka v tichém prostředí (20–30 dB) umožní uším zotavit se a sníží mimosluchové účinky hluku, jako jsou únava nebo agresivita.

Sluch lze před hlukem chránit špunty do uší. Voskové modely dráždí méně, ale jsou méně pohodlné než pěnové, které mohou u některých osob vyvolávat alergii. Špunty do uší snižují hluk v průměru o 30 dB a pomohou například v noci nebo při hlasitějším koncertu nebo oslavě v okolí. Silikonové špunty jsou omyvatelné, mají delší životnost a filtrují pouze nízké frekvence, proto může uživatel sledovat třeba probíhající konverzaci.

Sluchátka potlačující hluk neutralizují nízkofrekvenční šumy (motor, letadlo, vlak). Jsou dražší, ale velmi účinná. Vyhněte se jejich nepřetržitému použití v řádu hodin, protože tím riskujete hyperakuzii, tedy nesnášenlivost běžných zvuků, které jsou obvykle považované za bezproblémové.

Škodlivé účinky hluku na duševní a fyzické zdraví jsou dobře zdokumentované – patří k nim ztráta koncentrace, podrážděnost, stres nebo bolesti hlavy. Při vystavení hluku 80 dB po dobu osmi a více hodin může docházet ke zvonění v uších (tinnitus) nebo dokonce ke ztrátě sluchu. Platí to i pro poslech hlasité hudby ve sluchátkách i bez nich.


Přihlásit