Ekologické zkoušky aut 2024

Publikováno v časopise 6/2024

Při výběru auta motoristé stále více hledí i na ekologičnost a provozní náklady. Abychom vám mohli podat realistický obrázek o tom, jak jsou nová auta „zelená“, zapojili jsme se do iniciativy Green NCAP, největšího programu zaměřeného na ekologické zkoušky osobních aut. Přinášíme výsledky necelé čtyřicítky vozů otestovaných od roku 2023. Elektroauta měla jasně navrch, celkem dobře si ale vedly i některé vozy se spalovacími motory.

Green NCAP: Přechod k udržitelné mobilitě

Při výběru nového automobilu je stále důležitější nejen jeho výkon a design, ale i ekologický dopad. V rámci iniciativy Green NCAP, která hodnotí ekologické vlastnosti osobních automobilů, jsme zkoumali téměř čtyřicet vozidel testovaných v letech 2023 a 2024. Výsledky ukazují, že elektroauta jsou „nejzelenější“, svými výkony nicméně překvapily i některé vozy se spalovacími motory.

Co v recenzích automobilů běžně nenajdete?

Ekologické zkoušky zahrnují nejen měření emisí, ale také hodnocení energetické účinnosti a produkce skleníkových plynů. Toto komplexní hodnocení poskytuje přesnější představu o tom, jaký dopad má každé vozidlo na životní prostředí. Zkoušky probíhají v laboratořích i na běžných pozemních komunikacích a zahrnují scénáře, které simulují reálné jízdní situace.

Nejvyšší hodnocení pro elektroauta, překvapení u spalovacích motorů

Elektroauta získala nejvyšší hodnocení v oblasti emisí díky absenci výfukových plynů. Mezi nejlepší patří modely jako Hyundai Ioniq 6, BYD Dolphin a VW ID.7, které dosáhly skóre 98 %. Co se týče vozidel se spalovacími motory, ukázalo se, že i některé z nich, například Opel Mokka a BMW 2 Series Coupé, dosahují solidních výsledků v energetické účinnosti a emisích.

Význam energetické účinnosti a skleníkových plynů

Index energetické účinnosti je klíčový pro posouzení nákladů na provoz vozidla a umožňuje srovnat spotřebu vozů s různým typem pohonu. Elektroauta opět vynikají nižší spotřebou energie, zatímco vozidla s tradičními motory vykazují vyšší spotřebu, což znamená vyšší náklady na provoz a výraznější dopad na životní prostředí. Co se týče skleníkových plynů, i nejšetrnější elektrovozidla mají svůj dopad, zejména vzhledem k emisím spojeným s výrobou energie.

Rovnováha mezi výkonem a ekologií

Výběr automobilu je stále více o hledání rovnováhy mezi potřebným výkonem a minimálním dopadem na životní prostředí. Elektroauta vedou cestu k udržitelnější budoucnosti, ale i tradiční vozidla se vyvíjejí směrem k větší efektivitě a nižším emisím. Při výběru nového vozu je třeba zvážit nejen osobní preference, ale i celkový ekologický dopad, který může mít vozidlo během svého životního cyklu.

Pro další informace a podrobné výsledky testů navštivte naše stránky, kde najdete přesné metody a kritéria hodnocení v rámci programu Green NCAP.Přihlásit