Test cyklistických bund 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2024

Cyklistická bunda má jezdce udržet v suchu a pohodlí, i když mu počasí zrovna nepřeje. Otestovali jsme 12 kousků a posvítili si na jejich funkční vlastnosti, pevnost či reflexní prvky. Bundy jsme rozdali také dobrovolnicím a dobrovolníkům, kteří je prověřili v terénu. Některé modely měly potíže s viditelností za tmy, odolností materiálů a jeden zcela propadl v testu odolnosti vůči dešti.

Cyklobundy v testu

Abychom vám pomohli s výběrem té nejlepší bundy pro vaše cyklistické dobrodružství, pustili jsme se do jejich testu. Zařadili jsme do něj 12 modelů od různých výrobců v cenovém rozpětí od 750 Kč do cca 6 500 Kč. Bundy prošly důkladným testováním v laboratoři i v terénu.

Laboratorní testy prověřily funkčnost bund, větruvzdornost a odolnost vůči dešti. Bundy musely odolat simulaci větru i deště a otestovali jsme třeba také pevnost a odolnost materiálů vůči oděru.

Důležitou roli pro bezpečnost cyklisty hrají reflexní prvky, proto jsme je hodnotili také. Zaměřili jsme se na jejich rozmístění, velikost a viditelnost za tmy.

Z laboratoře do terénu

Kromě laboratorních testů jsme bundy rozdali dobrovolníkům, kteří je testovali v terénu při několika vyjížďkách za různého počasí. Testovali jsme pohodlí bund, jejich střih, funkčnost zipů a kapes, celkovou pohodlnost i vzhled.

Co také testujeme

Vybavení na cyklistiku i turistiku se v dTestu věnujeme dlouhodobě. Otestovali jsme:

Více testů z kategorie outdoor, turistika, respektive cykloturistika najdete v sekci sport, turistika a fitness.

Již zde můžeme prozradit, že dešti odolaly s výjimkou jedné všechny bundy. Detailní výsledky si přečtete v našem testu.

Nezapomeňte, že při výběru cyklobundy je vhodné zohlednit nejen cenu či barvu, ale i vaše individuální potřeby a styl cyklistiky. Důležité je, aby vám bunda padla, byla pohodlná a splňovala vaše požadavky na funkčnost a bezpečnost.

Pro výběr bundy může být důležitý i použitý materiál. V této souvislosti se také často mluví o ekologickém hledisku a dopadu používaných látek. Zajímavosti z této oblasti se dočtete v článku Jak vybrat bundu bez nežádoucí chemie. Věnujeme se v něm například používání chemických látek ze skupiny PFAS i v cyklobundách. Problematiku PFAS jsme podrobněji rozebrali v tomto článku.


Cyklistické bundy (porovnat)

Pokud nejde o unisex výrobky, ale pánská a dámská varianta se liší pouze v dílčích ohledech, v laboratoři jsme testovali jen pánskou verzi a praktické testy absolvovala pánská i dámská. Pokud se ale vzorky lišily i jinak (kapsy, reflexní prvky atd.), otestovali jsme obě verze zvlášť.

Databáze testovaných výrobků

Cyklistické bundy (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.5.2024


Přihlásit